Web zprávy

100 z 800 zahraničních studentů Univerzity Karlovy má koronavirus. Zůstávají v karanténě na kolejích | iROZHLAS

Univerzita Karlova (UK) v posledních dnech zaznamenala zvýšený počet nakažených covidem-19 mezi zahraničními studenty, kteří do Česka přijeli s evropským programem Erasmus. Z celkového počtu 800 lidí, které škola přijala na zimní semestr, odhalily testy ke středě víc než 100 studentů s koronavirem. Univerzita to uvedla na svém webu.Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítNakažení studenti jsou nyní v karanténě na kolejích školy | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nakažení byli podle mluvčího školy Václava Hájka přemístěni na koleje, které mají vhodné zázemí pro zajištění karantény. „Univerzita Karlova situaci v souvislosti s onemocněním covid-19 pečlivě sleduje a všechny své studenty nejen na kolejích pravidelně informuje o aktuálních platných hygienických opatřeních a upozorňuje, jak mají postupovat v nouzovém stavu, uvedl Hájek. Na UK studuje zhruba 45 500 lidí. Výuka funguje od začátku současného semestru z velké části on-line. Prezenčně se dosud mohlo konat například praktické či laboratorní vzdělávání pro skupiny do 15 lidí, které bude od pondělí omezeno jen na zdravotnické či farmaceutické obory.

Nákaza covidem-19 se mezi zahraničními studenty objevovala již při první vlně epidemie na jaře. V Olomouci se například v dubnu prokázala zhruba u 50 z 80 testovaných studentů. Již v březnu se nákaza zřejmě šířila také na kolejích České zemědělské univerzity v Praze, a to v souvislosti s oslavami studentů, kteří nerespektovali protiepidemická opatření. Podobné oslavy zahraničních studentů se na jaře konaly také na kolejích UK. Jedné z nich se navzdory zákazu shromažďování zúčastnilo asi 30 až 40 lidí.


Univerzita Karlova představila nový test. Kromě koronaviru rozpozná i dva typy chřipky a je rychlejší


Číst článek

Podle Domu zahraniční spolupráce (DZS) přijíždělo do Česka díky Erasmu v uplynulých letech kolem 11 000 cizinců za rok. Letos v březnu jich bylo nejvíce ze Španělska, Francie, Německa, Velké Británie a Itálie. V aktuálním zimním semestru byly podle nedávných informací DZS ochotny studenty na Erasmu přijímat všechny české univerzity. Počet žádostí vysokých škol o zapojení do Erasmu se navzdory pandemii zvýšil o 95 procent.

Podle vedoucího oddělení vysokoškolských mobilit a projektů Romana Klepetka přijímalo v létě v Evropě účastníky Erasmu 63 procent z 1133 univerzit. Další jim umožňovaly účast přes internet nebo zatím vyčkávaly, jak se situace vyvine. Přijímat neplánovalo asi deset procent evropských vysokých škol, zejména na severu Evropy a ve Španělsku. Podle mluvčí DZS Lucie Durcové to ale v žádném státě neplatilo plošně pro všechny univerzity.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

‚Vážili cestu zbytečně.‘ Nemocnice v Neratovicích zatím neočkuje, lidé si i přesto rezervovali termíny | iROZHLAS

Rezervační systém ministerstva zdravotnictví na očkování proti koronaviru se potýká s dalším problémem. Seniorům nad …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *