Web zprávy

2. kolo senátních voleb 2020 ONLINE: Kdo se stane senátorem?

Druhé kolo senátních voleb je tu, volební místnosti se otevřely v pátek ve 14 hodin, hlasování pak končí v sobotu ve dvě odpoledne. První kolo senátních voleb vyhráli Starostové, jejich kandidáti postoupili v deseti z 27 obvodů. Navíc Zbyněk Linhart (za STAN) na Děčínsku obhájil jako jediný mandát už v úvodním kole. Podle předsedy Starostů Víta Rakušana má strana šanci dostat do horní komory všechny své finalisty. V posílení věří i předseda ODS Petr Fiala. O dalších 26 senátorech voliči rozhodnou ve druhém kole v pátek a v sobotu. Průběh a dozvuky voleb pro vás sledujeme na Blesk Zprávách online.

To je pro dnešek vše z online přenosu k druhému kolu senátních voleb vše. Opět se přihlásíme s aktuálními informacemi v sobotu ráno. Volební místnosti se tradičně otevřou v 8:00 a budou otevřené do 14:00. 

Obec Cholina v Olomouckém kraji hlásí, že k volbám přišlo dnes přes 21 procent voličů. Vybírají mezi Markem Ošťádalem (STAN) a Janem Zahradníčkem (ANO).

Ve Zlínském kraji se ve druhém kole senátních voleb volí ve volebním obvodu Zlín a Uherské Hradiště. Ve Zlíně přišlo dnes k 20:30 asi 11,8 procenta voličů, v Uherském Hradišti 16,8 procenta.

Nízkou účast hlásí také volební okrsek Za Mlýnem v Přerově. V Jihočeském kraji se volební účast před 21:00 pohybovala od pěti do 15 procent. Zatímco v okrsku základní školy České Velenice byla pětiprocentní, na jindřichohradecké ZŠ Vajgar činila 11,4 procenta. 

V Jihomoravském kraji přišlo k dnešním 21:00 volit v druhém kole senátních voleb necelých deset procent voličů, přesněji 9,93 procenta. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí kraje Monika Brindzáková. Senátoři se volí v části Brna, ve Vyškově a Znojmě.

V brněnských okrscích byla účast hodinu před uzavřením volebních místností 13,81 procenta, ve Znojmě to bylo 10,65 procenta a ve Vyškově 7,54 procenta. Druhá kola senátních voleb mívají nižší účast než kola první.

Mezi osmi a deseti procenty se pohybovala volební účast v senátních obvodech na Vysočině. O něco vyšší byla zřejmě na Žďársku než na Pelhřimovsku. Například v Bystřici nad Pernštejnem přišlo k volbám osm až 12 procent voličů, v jednom okrsku ve Žďáru nad Sázavou překročila účast 14 procent. V Humpolci na Pelhřimovsku odevzdalo v jednom okrsku hlas teprve 5,6 procenta voličů, v obci Kaliště 4,4 procenta.

Úvodní den finále senátních voleb dnes ve 22:00 skončil. Zájem nebyl velký. O 26 budoucích senátorech z 52 finalistů by mohlo hlasovat na 2,8 milionu voličů. K prvnímu kolu, které se konalo před týdnem spolu s krajskými volbami, přišlo zhruba 37 procent z nich. Malý zájem voličů o závěrečné duely podle expertů souvisí mimo jiné s tím, že ve finále už mnozí nemají svého favorita, a je pro ně obtížné dát hlas někomu jinému.

Slabá byla do podvečera účast v obvodech Plzeň-město a Tachov. Kolem 18:00 v pátek vždy odvolilo už kolem osmi až deseti procent. Podle odhadu Jana Nového z krajského úřadu je ale tentokrát účast poloviční. „Na Tachovsku mi hlásili, že ze 190 voličů přišli teprve tři,“ řekl ČTK. Do tří okrsků ve Stříbře přišlo dohromady podle místního volebního komisaře 60 voličů, měně než půl procenta voličů. „Trochu lepší je to v Plzni, kde je účast do pěti procent,“ dodal Nový.

V druhém kole senátních voleb přišla do dnešního večera hlasovat zhruba desetina oprávněných voličů. Je to přibližně stejně jako v první den druhého kola před dvěma lety. Mezi jednotlivými okrsky jsou však výrazné rozdíly. Zatímco v některých okrscích v Chebu se účast pohybuje okolo 25 až 30 procent, v některých menších obcích je jen do deseti procent. 

I během druhého kola senátních voleb, které se konají v době, kdy Česko zažívá rekordní přírůstky nakažených, je třeba dodržovat hygienická opatření. V řadě volebních místností jsou cedule vyzývající k dodrožávání opatření, je třeba mít ústa zakrytý rouškou, dezinfikovat si ruce a dodržovat rozestupy. 

Takto se volilo do druhého kola senátních voleb v obvodě Hradec Králové. O senátorské křeslo zde bojují Jiří Mašek (ANO) a právník Jan Holásek (za HDK).

Volební účast se na Lounsku nelepší ani v přibývajícími hodinami. Kolem 19:00 byla od tří do 9,5 procenta, zjistila od předsedů volebních komisí ČTK.

Na Strakonicku se zájem voličů v prvních hodinách pohyboval od jednoho do šesti procent, na Českolipsku od dvou do sedmi procent. V senátních obvodech Moravskoslezského kraje odhadla krajská kontrolní komise, která dohlíží na regulérní průběh, účast na čtyři procenta, řekla mluvčí krajského úřadu Miroslava Chlebounová.

Takto se volilo do druhého kola senátních voleb v domě s pečovatelskou službou v pražské Týnské ulici. Za klienty přišla volební komise s mobilní urnou.

Zatím nejnižší účast ve druhém kole senátních voleb byla v roce 2016, kdy přišlo hlasovat 15,38 procenta voličů. Před dvěma lety to bylo 16,49 procenta a před šesti lety v obvodech, kde se hlasuje i letos, účast v druhém kole dosáhla 16,69 procenta.

K senátním volbám v Praze 9 přišlo za první dvě hodiny od otevření volebních místností zhruba 4,7 procenta lidí, v Praze 1 to bylo 5,4 procenta a v obvodu Praha 5 asi 6,4 procenta.

Na Rychnovsku se odhadovaná volební účast pohybovala kolem osmi procent, na Trutnovsku kolem čtyř procent. Podobně v Uherském Hradišti přišlo 6,7 procenta voličů, zatímco ve Zlíně čtyři procenta.

Na Pelhřimovsku se účast pohybovala nejčastěji kolem tří procent. Velmi nízká účast v řádu jednotek procent byla podle volebních komisařů na Chebsku. Duel na Žďársku lákal více voliče ze Žďáru nad Sázavou a Nového Města na Moravě, odkud finalisté jsou, účast tam byla pětiprocentní. Ve Velkém Meziříčí přišlo ale jen kolem dvou procent voličů, stejně jako na Lounsku.

Bývalý místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek připomíná, proč je důležité k volbám jít. „Dnes se otevírají volební místnosti a zítra bude jasno o obsazení 1/3 Senátu. Druhá komora Parlamentu ČR je v našem ústavním pořádku důležitá a za současné situace nepostradatelná. Úctu k této instituci můžeme vyjádřit právě tím, že se na ty volby nevykašleme a půjdeme volit,“ napsal na twitteru.

Senátory si v prvních hodinách volebního finále přišlo vybrat v průměru méně než pět procent voličů, podobně jako při třech minulých volbách.

Na Českolipsko vyrazil dnes ráno z Liberce speciální volební tým s přenosnou schránkou. Požádalo o něj devět lidí, u nichž testy prokázaly covid-19 nebo jsou v karanténě. V prvním kole hlasovalo tímto způsobem do Senátu v obvodu Českolipsko, který zahrnuje i část libereckého okresu, 13 lidí.

Ve druhém kole odvolilo všech devět zmíněných voličů, v poledne už byla komise zpátky. ČTK to řekla vedoucí oddělení voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlína Kroupová.

V obvodu Lounsko, který zasahuje částečně do Středočeského kraje, si lidé volí nového senátora. První den 2. kola, do kterého postoupili lékař a rakovnický radní Ivo Trešl (za STAN) a bývalý ředitel Vrchlického divadla v Lounech a někdejší disident Vladimír Drápal (za ODS), je zatím slabá volební účast. Kolem 15:30 byla od jednoho do tří procent, zjistila na místě ČTK.

Trešl získal v prvním kole 20,92 procenta hlasů, Drápal 20,63 procenta hlasů. Jeden z nich nahradí na šest let nynější senátorku Zdeňku Hamousovou (za ANO).

Ve volební místnosti v knihovně ve Velké Hleďsebi na Chebsku mohou voliči podpořit svou starostku Jaroslavu Brožovou Lampertovou (ANO), která postoupila do druhého kola senátních voleb.

Její soupeř a vítěz prvního kola Miroslav Plevný hájí barvy STAN.

Podruhé mohou dnes a zítra k letošním senátním volbám také voliči z obvodu č. 60 Brno-město.

Jeden z nich – předseda ODS Petr Fiala – přišel odevzdat svůj hlas do Masarykovy základní školy v Zemědělské ulici v Brně.

V moravské metropoli proti sobě kandidují exšéf brněnských fakultních nemocnic Roman Kraus, kterého vyslali právě občanští demokraté, a bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, která se o senátní křeslo uchází pod patronátem Zelených.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan chce, aby křesla obhájili dosavadní senátoři za STAN. Spokojený by byl, kdyby bylo zvoleno všech 10 finalistů nominovaných jeho hnutím.

Hlasuje se například v senátním obvodu č. 72 Ostrava-město. Na snímku je volební místnost v ostravské ZŠ Josefa Valčíka.

Ve druhém kole se zde voliči rozhodují mezi uchazečem vládního hnutí ANO a ředitelem Psychiatrické nemocnice v Opavě Zdeňkem Jiříčkem a kandidátem občanských demokratů Ondřejem Šimetkou.

Před týdnem v prvním kole propadl současný senátor Peter Koliba, který svůj mandát vykonával v barvách ANO a letos kandidoval jako nezávislý za uskupení ANK 2020.

V Česku začalo dnes ve 14:00 druhé kolo letošních senátních voleb. Otevřela se také volební místnost v ZŠ a MŠ na barrandovském Chaplinově náměstí v Praze 5.

Vítězství z prvního kola mohou završit Starostové, kteří by tak asi získali právo poprvé obsadit křeslo předsedy horní komory. Udržet jej pro Miloše Vystrčila chtějí občanští demokraté, kteří mají stejně jako Starostové ve hře deset finalistů.

Ve prospěch Starostů hraje to, že ke dvěma zástupcům TOP 09 v jejich frakci by mohli přibýt další tři kandidáti navržení touto stranou. Mezi adepty na předsedu Senátu z klubu Starostů se zmiňuje místopředseda horní komory Jiří Růžička nebo bývalý rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.Také přečtěte

Fotka s varanem se prodraží. Indonésané staví luxusní novodobý Jurský park

Varan komodský je známý také jako komodský drak; tuto přezdívku plně opravňuje jeho váha, která …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *