Web zprávy

Aerolinky Smartwings podaly žalobu na Boeing. Požadují náhradu za odstávku letadel 737 MAX | iROZHLAS

Česká letecká skupina Smartwings podala v USA žalobu na výrobce letadel Boeing. Uvedly to ve čtvrtek Lidové noviny. Důvodem je to, že skupina Smartwings zatím nedostala náhradu škod za nucenou odstávku letadel Boeing 737 MAX. Provoz těchto strojů byl celosvětově zastaven loni po dvou tragických haváriích letounů 737 MAX kvůli problému se softwarem. Skupina Smartwings letos v březnu uvedla, že jí odstávka způsobila škody za asi dvě miliardy korun.Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítČeská letecká skupina Smartwings podala v USA žalobu na výrobce letadel Boeing. Důvodem je to, že skupina Smartwings zatím nedostala náhradu škod za nucenou odstávku letadel Boeing 737 MAX (na snímku) | Foto: Petr Bušta | Zdroj: Český rozhlas

Skupina podala žalobu na Boeing na začátku srpna u soudu v americkém státě Illinois, kde má výrobce letadel sídlo. „Po dlouhém jednání, které trvalo rok a čtvrt a které bylo neúspěšné, jsme na výrobce letadel, společnost Boeing, podali žalobu,“ potvrdila Lidovým novinám mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková.


Soud vyhlásil moratorium pro ČSA a Smartwings. Při odkladu splatnosti dluhů nelze vyhlásit úpadek


Číst článek

Jak vysoké odškodnění Smartwings požadují, deník neuvedl. Letos v březnu mluvčí skupiny uvedla, že škoda způsobená odstávkou letadel Boeing 737 MAX přesáhla dvě miliardy korun. Smartwings mají sedm těchto letounů a dalších 15 měla skupina obdržet do letošního ledna.

Letadla Boeing 737 MAX byla ve vzduchu jen méně než dva roky. Zavedena byla do komerčního provozu v květnu 2017. V říjnu 2018 v Indonésii a březnu 2019 v Etiopii dva tyto stoje kvůli problému s palubním softwarem havarovaly, při nehodách dohromady zahynulo 346 lidí.

Krátce po druhé ze zmíněných nehod byl provoz Boeingů 737 MAX na celém světě zastaven. Firma Boeing loni v květnu připustila, že o softwarovém problému věděla zhruba rok, ale neinformovala o něm aerolinky ani regulační orgány. V prohlášení firma trvala na tom, že tento problém nepředstavuje bezpečnostní riziko.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Kladrubský hřebčín má první letošní hříbě, klisna se těší dobrému zdraví

Abanta-22 se narodila ve čtvrtek třináct minut po půlnoci v termínu a její porod proběhl …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *