Web zprávy

Aktivisté LGBTQ vztyčili u Mariánského sloupu prapor nebinární madony

ilustrační snímek

ilustrační snímek


| foto: Kancelář prezidenta republiky, Profimedia.cz

„V době, kdy se konzervativní autority světa ohánějí náboženstvím a národem, snaží se omezovat práva žen, navracejí je na ‚jejich místo‘ mimo rozhodovací procesy a znásilňují celou zemi, chceme vrátit spiritualitě její vlastní hlas,“ uvedli pořadatelé happeningu.

Vadí jim rovněž prorůstání státu a církve, madona nebo-li vyobrazená Panna Marie se podle nich stala symbolem „neblahé expanze ultrakonzervativních až klerofašistických proudů katolické církve do veřejného a politického prostoru.“

Nevadí mi moje ženské tělo, používám však mužský rod, říká nebinární Eva

Nesouhlas aktivisté vyjadřují s přístupem církve například k Istanbulské úmluvě, právům žen na potraty, nenávistným přístupem k LGBTQ menšinám nebo přístupem k otázce klimatické krize. Odkazují přitom na příklad Polska a odmítavý postoj jeho prezidenta Andrzeje Dudy k LGBTQ lidem.

Podle aktivistů je madona nebinární divoká bytost, která nastoluje správné vztahy mezi lidmi i komunitami a je též symbolem znovunalezeného vztahu s přírodou. „Tvář nebinární Madony je tváří ochránkyň a ochránců lesů a pralesů, stejně jako tváří aktivistek a aktivistů, kteří bojují za práva žen a LGBTQ,“ popisují. Na Staroměstském náměstí ve středu proběhne také vystoupení vizuální umělkyně Dariny Alster.

Také přečtěte

Fotbalisté Olomouce porazili oslabenou Opavu 4:1 a dál bojují o poháry | iROZHLAS

Fotbalová Olomouc zvládla v 16. kole Fortuna ligy domácí utkání s poslední Opavou. Na vítězství …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *