Web zprávy

Aktivistky ze Vzpoury koťátek a desítky odpůrců uhlí obsadily velkolom u Mostu


„Máme 105 zajištěných lidí, kteří vnikli neoprávněně do důlního díla. Byli policisty vyzváni, aby důl opustili. Neučinili tak. Na základě neuposlechnutí výzvy úřední osoby byli zajištěni. Ověřujeme jejich totožnost,“ řekla před půl druhou iDNES.cz mluvčí krajské policie Jana Slámová. 

Čtyři aktivistky na rypadle podle jejích informací zůstávají, policisté pravděpodobně vyčkají, až ženy slezou samy. Nikdo další by neoprávněně v lomu být neměl.

Policie má na místě několik dodávek, je pravděpodobně, že aktivisty budou vyvážet z lomu. Policejní mluvčí již dříve potvrdila, že aktivisté do lomu pronikli kolem čtvrt na jedenáct dopoledne. „Nepředjímám, podle rozhodnutí štábu monitorujeme,“ dodala.

Aktivistů mířili k zakládacímu bagru, který pracuje na rekultivacích lomu, podotkla mluvčí Eva Maříková, mluvčí těžební společnosti Sev.en Energy, které lom patří. 

Více než stovka lidí pronikla do lomu po desáté hodině dopoledne. Ti sem zamířili z kempu od obce Okořín, kde koná takzvaný klimakemp. Aktvisté požadují co nejrychlejší konec těžby a uzavření „nejstarších a nejšpinavějších uhelných elektráren“. Vniknutí do lomu Vršany si vybrali záměrně, protože v tomto místě se má těžit přes třicet let.

„Z ohlášeného průvodu, kterého se účastnilo asi dvě stě lidí, se přibližně sto padesát lidí oddělilo a proniklo do lomu. Nesetkali se se žádným odporem ze strany policie, akorát ochranka jim sdělila výzvu, aby zanechali činnosti, což neposlechli a pronikli dovnitř,“ řekl iDNES.cz Pavel Solanský z hnutí Limity jsme my.

Skupinu dle jeho slov mrzí, že se dopouští protiprávního jednání, nicméně se domnívají, že akce „občanské neposlušnosti“ jsou legitimním prostředkem. Upozornil, že podobně volební právo žen či osmihodinnová pracovní doba byly získány také tak. „Nacházíme se ve stavu, kdy je nutné řešit ekologickou krizi,“ dodal.

Ženy, které ráno obsadily rypadlo, tam chtějí zůstat několik dní. Zda i aktivisté budou na místě takto dlouho není dle Solanského jisté. „Myslím si, že tam budou tak dlouho, jak situace to bude umožňovat. Předpokládám, že akce bude delší než hodinová a naopak týdenní nebude,“ podotkl.

Společnosti zastavila těžbu

Již v brzkých ranních hodinách rypadlo na východní straně povrchového dolu obsadila čtveřice aktivistek a těžební společnost musela přerušit těžbu.

„Museli jsme zastavit těžbu a škodu budeme důsledně vymáhat,“ uvedla mluvčí těžební společnosti Maříková.

Jak velká škoda bude, je nyní podle ní předčasné odhadnout, mohou to být statisíce korun. „Je strašně brzo na vyčíslení škody, je to sofistikovaný proces a trvá to několik týdnů. Nebude to ani hned potom, co oni slezou, ani v řádu dnů. Musí se to náročně počítat,“ řekla iDNES.cz. 

Zároveň varovala, že pohyb po rypadlu je velmi nebezpečný. „Zdá se, že obsazení těžebního stroje se stává pro jistou skupinu mladých lidí formou zábavy. Důrazně upozorňujeme, že rypadlo není uzpůsobeno k volnému pohybu nezodpovědných osob,“ dodala. 

„Je nutné těžbu co nejdříve ukončit.“

„Skupina lidí obsadila rypadlo v dole Vršany za účelem protestu proti těžbě a spalování uhlí, které se tady děje a které je podle našeho názoru nutno co nejdříve ukončit,“ uvedl Solanský.

Podle prohlášení aktivistek sobotní akcí vyjadřují odpor mimo jiné vůči environmentální destrukci a mocenským strukturám. „Tento konkrétní cíl jsme zvolily, neboť právě na tuto skrývku má být v blízké době důl Vršany rozšířen, aby se zde posléze začalo těžit hnědé uhlí,“ uvedly.

Jiných osm protiuhelných aktivistek a aktivistů obsadilo rypadlo v lomu ve středu ráno a opustilo ho v pátek. Šlo o jiné rypadlo, které je v technologické stávce, nebylo tedy třeba přerušit těžbu.

Aktivistky ze skupiny Vzpoura koťátek se akcí připojují k takzvanému akčnímu víkendu, který organizuje hnutí Limity jsme my. „Už nad ránem ale autonomní skupina Vzpoura koťátek obsadila rypadlo na lomu Vršany. Společně usilujeme o rychlý a spravedlivý konec uhlí,“ ocenila skupina Limity jsme my na svém twitterovém účtě konání čtveřice žen.

V sobotu před elektrárnou Počerady na Lounsku se koná demonstrace za rychlý konec spalování uhlí. Nedaleko elektrárny, jejímž majitelem bude od roku 2024 skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače, postavili pořadatelé protestu ve čtvrtek kemp. Demonstraci společně svolává 13 ekologických organizací, které mají na vládu čtyři požadavky. Těmi jsou kromě rychlého ukončení těžby a spalování uhlí a co nejrychlejšího ukončení provozu elektrárny Počerady také spravedlivá transformace uhelných regionů a rozšíření cílů snižování emisí v rámci Evropské unie do roku 2030.

O budoucnosti těžby uhlí jedná takzvaná uhelná komise, která se naposledy sešla v červnu v areálu elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že do konce letošního roku komise stanoví postup útlumu těžby. Komise se podle jejího člena Jana Rovenského (za Greenpeace) shodla na tom, že hlavním kritériem při útlumu elektráren by měly být jejich emise skleníkových plynů na jednotku vyrobené energie.

Prohlášení autonomní skupiny Vzpoura koťátek

Na tento svět jsme byla vržena. Než se nám rozlepila očka, neznala jsme nic, pouze hebkost kožíšku, teplo, milující dotek a tmu. Ticho, klid, lásku a něhu. Jako týden stará slepá koťátka jsme nesmělými krůčky začala oťapkávat stébla trávy a hrudky hlíny okolo sebe. Pak jsme však zažila šok. Svět nás neuvítal laskavě, z trávy a hlíny se staly hromady uhlí a my se ocitla na hraně uhelného dolu, v troskách zbourané vesnice, která byla nucena ustoupit bezohledným zájmům fosilní těžby. Začala jsme se dusit rtutí z elektrárenských komínů. Uhelný prach se nám dostal do očí. Když jsme si je pořádně promnula tlapkami, nestačila jsme se divit, co všechno jsme ve světě kolem sebe spatřila. Environmentální devastaci. Sociální destrukci, rozpad komunit a mezilidských vazeb, chudobu a obludnou nerovnost mezi lidmi. Fosilní kapitalismus. Intenzifikované vykořisťování všeho živého. Štěpící linie mezi lidmi po hranách genderu, rasy a dalších arbitrárních rozdílností. Brutalitu a sadismus vůči všem mimolidským a mnohým lidským bytostem. Hrstku lidí bohatnoucích na jejich úkor. Modlu konzumu, která tomuto globálnímu zlořádu zajišťuje legitimitu, a poslušnou participaci na něm u privilegovanější většiny společnosti.

Konfrontována se všemi těmito zly, propadla jsme klimatickému žalu a uchýlila se k žalostnému mňoukání. V takovém světě žít nechceme. Jeho nelítostná krutost drásá svými ostrými pařáty naše sametové čumáčky do krve. Z jeho potemnělé brutality a páchnoucího kouře hořícího uhlí nám slzí očka. Ne, takový svět nepřijmeme. Věříme ve svět laskavý a něžný, takový, jaký jsme znala ze chvil milosrdné kočičí slepoty, prosté nespravedlnosti a útlaku. O takový svět chceme usilovat, o takový svět se chceme zasadit. Jsme odhodlaná koťátka a vyrážíme bojovat s lhostejností. Bouříme se proti mocenskému systému a tuto přímou akci vidíme jako jedinou možnost, jak svou vzpouru vyjádřit, jak se zasadit o lepší svět. Protože lepší svět je možný. Mňouk.

Rypadlo velkolomu Vršany obsadili už ve středu 2. 9. aktivisté z Greenpeace:Také přečtěte

Sázka na skvělý displej, 5G a baterii. Test Realme 7 5G

„Sedmičková“ řada od Realme je pěkné nadělení. Na českém trhu můžete totiž narazit hned na …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *