Web zprávy

Alexej Navalnyj byl otráven Novičokem, uvedl mluvčí německé vlády

mrb, ČTK2. září 2020 • 16:20

foto: Reuters

Při otravě ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného byla nade vší pochybnost použita nervově paralytická látka skupiny novičok. Oznámil to dnes mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Navalnyj se léčí na berlínské klinice Charité, kam byl minulý měsíc v bezvědomí dopraven s příznaky otravy z Ruska.

Navalnyj byl hospitalizován s příznaky otravy v sibiřském Omsku poté, co se mu udělalo nevolno na palubě letounu letícího z Tomska do Moskvy. V sobotu byl převezen na léčení do Berlína. Ruští lékaři možnost otravy vyloučili.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas po dnešním zasedání šéfů diplomacií zemí Evropské unie uvedl, že Rusko ponese diplomatické důsledky, pokud se prokáže, že Navalného případ byl státem zorganizovaným pokusem o vraždu známého kritika Kremlu.

„Pokud jde o připravenost Ruska k objasnění případu Navalného, budeme reagovat stejně v jako v případu Tiergarten,“ řekl Maas. Odkazoval tím na loňskou vraždu Čečence Zelimchana Changošviliho v berlínském parku, po níž Německo kvůli neochotě Moskvy spolupracovat na vyšetření vraždy vypovědělo zaměstnance ruského velvyslanectví.

Německo se kvůli otravě Navalného obrátí na EU i NATO, chce jednat o odpovídající společné reakci. Od Ruska požaduje Berlín neodkladné vysvětlení.

Rozpolcené Rusko: Kreml otravu Navalného popírá, policie ale zahájila vyšetřování

-bam-
27. srpna 2020 • 12:35

V souvislosti s vraždou Borise Němcova bylo zadrženo pět mužů, jeden se k účasti přiznal

ČTK
8. března 2015 • 14:13Také přečtěte

12 dodavatelů samotestů na covid dostalo výjimku. Mohly by používat školy či firmy

Ministerstvo zdravotnictví schválilo výjimku pro 12 distributorů antigenních testů, které lze používat k samotestování. Mohly …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *