Web zprávy

Alexej Navalnyj byl probuzen z kómatu: Reaguje na slova, oznámili v Berlíně

Navalnyj, který je předním kritikem režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, zkolaboval minulý měsíc v letadle, kterým se vracel z návštěvy Sibiře do Moskvy. V bezvědomí byl nejprve hospitalizován v dálnovýchodním Omsku a později převezen na berlínskou kliniku Charité.

„Reaguje na slovní podněty,“ uvedla klinika s tím, že začala s postupným odpojováním pacienta od plicní ventilace. Charité zdůraznila, že nadále je ale velmi brzy určit možné dlouhodobé následky otravy.

Němečtí experti podle oznámení vlády Angely Merkelové dospěli nade vší pochybnost k závěru, že Navalnyj byl otráven nervově paralytickou látkou typu novičok, která byla svého času vyvíjena v Sovětském svazu.

Navalný byl novičokem „zamořen“: Jed na kůži, v krvi, moči a lahvi. A záhadný vzkaz

„V souvislosti s kategorickými tvrzeními, že zde byla vyvinuta (nervově paralytická látka novičok), je nutné říci následující: po řadu let specialisté v mnoha západních zemích a ve specializovaných strukturách NATO pracovali s touto širokou skupinou chemických látek,“ citovala agentura TASS z prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

Ruská diplomacie dříve uvedla, že od Německa nedostala žádné důkazy, které by potvrzovaly, že opozičník byl otráven. Ruští lékaři navíc podle Moskvy otravu vyloučili a tvrdí, že Navalného zdravotní potíže patrně způsobily problémy s metabolismem.

Londýn si předvolal ruského velvyslance kvůli Navalnému

Britské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo ruského velvyslance v Londýně Andreje Kelina, aby mu vyjádřilo „hluboké znepokojení“ nad otrávením kritika Kremlu Navalného.

Na twitteru to oznámil britský ministr zahraničí Raab Dominic. „Je naprosto nepřijatelné, aby byla používána zakázaná chemická zbraň. Rusko musí provést úplné a transparentní vyšetřování,“ napsal Raab.

Šéf britské diplomacie dodal, že si s úlevou vyslechl dnešní informaci o tom, že Navalnyj byl probuzen z umělého kómatu. „Doufám, že jeho stav se bude nadále zlepšovat,“ dodal Raab.Také přečtěte

Odborníci: Jihoafrická mutace napadne i ty, co prodělali covid

„Varováním by pro nás mělo být, že jde o varianty viru, které unikají před protilátkami …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště