Web zprávy

Alexej Navalnyj: Nové foto z nemocnice. Kritik Kremlu znovu na nohou

Alexej Navalnyj, který je předním kritikem Kremlu, zkolaboval v srpnu při návratu letadlem ze Sibiře do Moskvy. Nejdříve byl hospitalizován v Omsku, kde lékaři tvrdili, že laboratorní testy žádné stopy otravy či jiné toxické látky neprokázaly.

Pak byl převezen do Německa, kde odborníci dospěli k závěru, že byl nade všechnu pochybnost otráven paralytickou látkou ze skupiny novičok.

Navalnyj: Nepoznával jsem lidi a nechápal, jak mluvit

Právě z berlínské nemocnice Navalnyj v sobotu poslal další foto na svůj profil na instagramu. „Řeknu vám, jak probíhá moje zotavení. Je to už jasná cesta, i když ne krátká. Všechny současné problémy jsou takové jako to, že telefon v mých rukou je k ničemu, je jako kámen, a když si mám nalít vodu, je z toho atrakce – naprostý nesmysl,“ vzkázal ruský opozičník, na jehož profilu se nedávno objevila první fotografie z nemocnice s jeho manželkou Julií a dětmi.

Nyní Navalnyj popisuje, jak nepoznával lidi kolem sebe a nemohl s nimi komunikovat. „Ještě zcela nedávno jsem nepoznával lidi a nechápal, jak mluvit. Každé ráno za mnou přišel lékař a řekl: Alexeji, přinesl jsem tuhle psací desku, pojďme zjistit, jaké slovo na ni napsat. To mě přivádělo k zoufalství, protože i když jsem už obecně chápal, co po mně chce lékař, nerozuměl jsem tomu, kde vzít slova, kde se objevují v hlavě, kde najít slovo a jak udělat, aby něco znamenalo,“ píše Navalnyj.

Navalného otrávili už v hotelu vodou v lahvi, tvrdí politikův tým. Přidal video jako důkaz

„Teď jsem člověk, kterému se při chůzi po schodech třesou nohy, ale myslí si: Ach, tohle je schodiště! Po něm se chodí. Možná bych měl vyhledat výtah,“ popisuje Navalnyj. „Předtím bych tam jen stál a zíral,“ líčí své ustupující obtíže.

„Je třeba vyřešit ještě mnoho problémů, ale úžasní lékaři z Charite University Hospital Berlin vyřešili hlavní problém. Udělali ze mně ′technicky živého člověka′,“ děkoval Navalnyj s tím, že nyní již sám dokáže procházet právě i instagram.

Tlak na Rusko pokračuje, Moskva se dál brání

Rusko čelí silnému tlaku ze zahraničí, aby úřady případ Navalného vyšetřily a pachatele pohnaly před soud. Moskva ale stále odmítá, že byl Navalnyj otráven v Rusku.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell nevyloučil, že EU přijme vůči Rusku kvůli Navalného případu opatření, chce však počkat na vyšetření případu.Také přečtěte

Přehledně: Co se od pátku mění

Od pátku 25. února přibyl do seznamu vládních opatření proti šíření koronaviru zákaz vstupu Čechů …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště