Web zprávy

Američané viní Čínu z nucené práce, omezí dovoz produktů z Ujgurska


ilustrační snímek


| foto: ČTK

Bavlna a rajčata jsou pro tuto čínskou oblast klíčovým vývozním artiklem, poznamenal server BBC. Čína v reakci uvedla, že cílem opatření, k nimž se Spojené státy chystají, je podněcovat nestabilitu.

Americký úřad pro cla a ochranu hranic (CBP) se kvůli zneužívání práce v Sin-ťiangu chystá zakázat dovoz ještě dalších pěti položek, upozornila agentura Reuters. To by mohlo dál zhoršit už tak velké napětí mezi oběma největšími světovými ekonomikami.

Obchodní příměří USA s Čínou je pat. Trump nemá na výběr, tvrdí analytici

CBP může využít zákona, podle nějž má právo zadržet dodávky zboží, jestliže má podezření, že vznikly za pomoci nucené prace. Cílem opatření je boj proti obchodování s lidmi, dětské práci a dalšímu porušování lidských práv.

Brenda Smithová ze CBP agentuře Reuters řekla, že zákaz by se mohl vztahovat na bavlnu, včetně bavlněné příze, textilu a oděvů a na rajčata, rajčatový protlak a další výrobky vyvážené z regionu.

Dalekosáhlé dopady

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien na dnešní tiskové konferenci uvedl, že chystané opatření představuje záminku pro znevýhodňování čínských zákazníků a podněcování nestability. Spojené státy nemají právo v této věci intervenovat, řekl mluvčí.

Přestaňte podporovat nucené práce Ujgurů, naléhají aktivisté na Nike a Apple

Čínské úřady v ujgurském autonomním regionu Sin-ťiang podle mnoha zpráv svévolně zadržují 800 tisíc a možná až dva miliony Ujgurů, etnických Kazachů a dalších muslimů v internačních táborech, kde za velmi tvrdých podmínek musejí pracovat. Peking tábory označuje jako převýchovné a výtky ohledně špatného zacházení s těmito lidmi odmítá.

Zákaz by mohl mít dalekosáhlé dopady na americký maloobchod i na výrobce oděvů a potravin. Čína je producentem asi 20 procent světové bavlny a většina jí pochází právě ze Sin-ťiangu. Země je zároveň i největším dovozcem bavlny, kterou do Číny exportují i Spojené státy.

Také přečtěte

Hamšík z Číny zpět do Slovanu? Nevím, kde se to bere, reagoval šéf klubu

Ano, čínské kluby, které si donedávna žily megalomansky, mají finanční problémy. Liga ztrácí podporu vlády, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště