Web zprávy

Americká ekonomika před volbami vzrostla o osm procent, oproti loňsku ale stále klesá

Na reálný růst HDP měl podle BEA vliv především nárůst spotřeby domácností, soukromé investice a výdaje místních a státních vlád.

„Data zveřejněná ve čtvrtek přicházejí jen několik dní před americkými volbami, což nabízí příležitost pro (obhajujícího prezidenta) Donalda Trumpa využít ekonomické oživení USA v jeho závěrečné snaze přesvědčit voliče,” poznamenal server listu Financial Times.

Při převedení výkonu ekonomiky v tomto čtvrtletí do celého letošního roku, což je tradiční americký způsob analýzy, došli experti k růstu ekonomiky o 33,1 procenta. Předchozí čtvrtletí z tohoto výpočtu vyplynul pokles HDP o 31,4 procenta. O těchto číslech referují americká média. Evropské státy ale tuto metodiku zpravidla nepoužívají.

Poslední dva čtvrtletní propady amerického HDP byly nejmarkantnější od krizového roku 2008. Aktuální čtvrtletní růst je naopak nejrychlejší v poválečné historii USA, kdy statistici tato data sledují. To je však do značné míry dáno nízkou srovnávací základnou v důsledku předchozího propadu.

Mezinárodní měnový fond (MMF) ve své prognóze počítá s propadem americké ekonomiky za celý letošní rok o 4,3 procenta. Příští rok potom MMF předpokládá oživení – americký HDP by měl růst o 3,1 procenta.

Také přečtěte

Nosorožčí mláďata v noci pláčou a je jim smutno, říká šéfka jejich sirotčince

Tím průvodcem je 67letý bývalý profesor historie Arrie Van Deventer, který sirotčinec založil. Sraz s …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *