Web zprávy

Americké prezidentské volby 2020. Kandidát Joe Biden

Biden se v primárkách utkal s 10 dalšími uchazeči, mnoho dalších svou prezidentskou kandidaturu vzdalo již před jejich začátkem. V dubnu 2020 vzdal boj o nominaci senátor Bernie Sanders, Biden tak zůstal posledním uchazečem. Získal stranickou nominaci, oficiálně ji přijal při DNC (celonárodním sjezdu Demokratické strany) v srpnu 2020.

Jeho „running mate“ – partner na volebním lístku, který se uchází o pozici viceprezidenta – je Kamala Harrisová, která se může stát první viceprezidentkou-ženou v dějinách USA. Od roku 2017 je senátorkou za Kalifornii, v níž dříve působila jako státní generální prokurátor. Nejprve se účastnila primárek ve snaze získat prezidentskou nominaci, v prosinci 2019 z nich však odstoupila a v srpnu 2020 Biden oznámil, že právě ona jej doplní na demokratickém hlasovacím lístku.

Rodinná tragédie a vstup do Senátu

Joseph Robinette Biden Jr. se narodil ve městě Scranton v Pensylvánii 20. listopadu 1942. Má mladší sestru a dva mladší bratry. Jeho rodině se finančně příliš nedařilo, a když bylo Bidenovi 11 let, přesídlila do sousedního státu Delaware. Při studiu na Delawarské univerzitě se seznámil s Neilliou Hunterovou, s níž se v roce 1966 oženil. V té době již studoval právo na univerzitě v Syracuse.

V manželství se jim narodily 3 děti – syn Joseph R. Biden III. přezdívaný Beau, syn Robert Hunter a dcera Naomi. Ta však v roce 1972 zahynula ve věku jednoho roku společně se svou matkou při autonehodě. Ostatní děti přežily.

K neštěstí došlo jen dva týdny před Bidenovým plánovaným nástupem do Senátu, kam byl zvolen za stát Delaware. Stal se jedním z nejmladších senátorů v americké historii, neboť se úřadu ujal jen několik týdnů po svých 30. narozeninách. V roce 1977 se oženil podruhé, s manželkou Jill se mu poté narodila dcera Ashley.

Vzdání se kandidatury mu zachránilo život

První Bidenův pokus o zisk vrcholného úřadu přišel již v roce 1987, účastnil se primárek Demokratické strany před volbami roku 1988, ale odstoupil, když vyšlo najevo, že do svých projevů opakovaně přebíral výroky jiných politiků.

Nedlouho poté mu byla diagnostikována aneurysmata (výdutě) a musel podstoupit operace. Později Biden vzpomínal, že pokud by v té době ještě probíhala jeho prezidentská kampaň, asi by se tolik nestaral o své zdraví a nepřežil by. Jeho manželka v autobiografii poznamenala, že lékaři mu dávali 50% šanci na přežití operace, nebo hrozily trvalé následky. Biden se však plně zotavil a po sedmiměsíční pauze opět pokračoval v práci senátora.

Viceprezident USA

Senátorem byl zvolen šestkrát, v úřadu strávil 36 let. Žádný jiný senátor za Delaware nezastupoval tento stát tak dlouho jako Joe Biden. Úřad opustil 15. ledna 2009, pět dní nato se stal 47. viceprezidentem Spojených států, neboť stál po boku Baracka Obamy při jeho prezidentské kampani na podzim 2008. Původně se sám ucházel o prezidentskou nominaci, ale již během primárek z boje odstoupil a podpořil Baracka Obamu. Z viceprezidentské pozice vykonával funkci předsedy Senátu. Dvojice Obama–Biden obhájila své funkce i o čtyři roky později.

Obamu často také nazývá svým přítelem. V roce 2017 od něj obdržel Prezidentskou medaili svobody s vyznamenáním, jedno z nejvyšších civilních ocenění ve Spojených státech.

Prezidentská kampaň 2020

Po konci v úřadě viceprezidenta se spekulovalo, zda se bude ucházet o nejvyšší úřad. Sám na toto téma podával rozličné odpovědi. V dubnu 2019 však oficiálně ohlásil kandidaturu, za sídlo kampaně zvolil Philadelphii v rodné Pensylvánii. Mezi hlavní body jeho kampaně patří ochrana Zákona o ochraně pacientů a dostupné péči přezdívaný Obamacare, jelikož právě administrativa Baracka Obamy tento zákon v roce 2010 prosadila. Zvýšil dostupnost zdravotního pojištění pro méně majetné.

Podle webových stránek své kampaně se zaměřuje dále i na dostupnost vzdělání. „V dnešní čím dál víc globalizovanějším a na technologiích stojícím hospodářství 12 let vzdělávání již americkým pracujícím nestačí k tomu, aby zůstali konkurenceschopní a dosáhli na příjem střední třídy. Jenže pro příliš mnoho z nich je zisk diplomu či jiného ocenění cenově nedostupný, nedosažitelný.“ Chce proto pilným studentům umožnit dvouleté nástavbové studium bez zadlužení, rovněž požaduje nevybírat školné na státních univerzitách od studentů z rodin s příjmy nižšími než 125 000 dolarů (2,9 milionu korun) ročně.

Bidenova politika

Velezkušený politik je také uznávaným odborníkem na zahraniční politiku. Býval předsedou zahraničního výboru amerického Senátu. Je znám svým názorem, že by Spojené státy měly zastávat a prosazovat svou roli globální světové velmoci.

Biden podporoval intervenci NATO v Bosně a hlasoval také pro americkou invazi v Iráku, i když později se dal k oponentům postupu USA v zemi.

Bidenovy postoje
V Senátu se zásadně podílel na vzniku několika trestních zákonů (jeden je znám jako Bidenův trestní zákon) a zákona proti násilí na ženách.
V 90. letech kritizoval postup vyšetřovatele Kennetha Starra při vyšetřování kauz Whitewater a Monica Lewinská. Hlasoval pro zproštění viny tehdejšího prezidenta Billa Clintona.
Biden připravil také několik protidrogových zákonů, mimo jiné se zasadil o postavení steroidů mimo zákon.
V zahraniční politice Biden obhajoval nálety NATO v Bosně. Zároveň žádal zrušení zbrojního embarga a výcvik bosenských muslimů. Srbského vůdce Slobodana Miloševiče nazval válečným zločincem.
Biden hlasoval proti první válce v Perském zálivu v roce 1991 a o jedenáct let později vyzýval prezidenta George Bushe ml., aby invazi do Iráku odložil až do vyčerpání veškerých diplomatických snah. Nakonec pro zásah v Iráku zvedl ruku. Později postup USA v zemi kritizoval. Navrhoval rozdělit Irák do tří federálních oblastí: kurdské, šíitské a sunnitské.
Biden v roce 2008 hlasoval i pro plán vládní finanční pomoci v hodnotě 700 mld. dolarů bankovnímu sektoru v krizi.
Stejně jako Barack Obama Biden podporuje možnost potratu. Biskup diecéze ve Wilmingtonu ho za to kritizoval, zakázal mu veřejně vystupovat v katolických školách a přijímat od něj svátost.

Také přečtěte

V malé kuchyni nemusí být těsno

V malé kuchyni brzy zjistíte, jak využít úložné místo až po strop. Proto miřte opravdu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *