Web zprávy

Andrej Babiš: Nová opatření přijdou ve středu

Plán vláda podle Schillerové konzultuje i s epidemiology na unijní úrovni. K tomu, aby se šíření infekce zmírnilo, je podle ní třeba vyburcovat lidi, aby opatření dodržovali. S poukazem na informace o shlukování mladých lidí kolem uzavíraných barů uvedla, že není čas na zábavu. „Tento týden padnou opatření, směřujeme to k tomu, že budou plošná opatření, ale nechceme plošně vypínat ekonomiku,“ uvedla. Přijala formulaci profesora ekonomie Štěpána Jurajdy, že má jít o „vylepšenou podobu opatření, která platila na jaře“.

O podobě opatření Schillerová hovořila s Prymulou a dalšími lidmi v neděli dopoledne. Dále o nich bude v pondělí ráno jednat Bezpečnostní rada státu. Ministryně říká, že k vyhlášení nových opatření dojde brzy, maximálně do dvou dnů. Babiš později upřesnil, že se tak stane ve středu.

Koronavirus ONLINE: Prymula doporučuje pálit těla obětí. Česko je nárůstu druhé na světě

Jurajda upozornil na to, že levná kontrola šíření epidemie by byla možná, kdyby vláda zostřila opatření už v září. „Čím plošnější, drakoničtejší opatření budou, tím lépe se podaří zachránit ekonomiku,“ řekl. Za celospolečenský problém, který má dopad na šíření koronaviru, označil ztrátu důvěry vlády ve společnosti. Nyní je podle něj také třeba co nejrychleji zavádět nové testy a zamyslet se nad tím, jak podpořit nejpotřebnější. „Protože tady bude hlad v této zemi,“ prohlásil. Opatření měla být podle něj zavedena nejpozději po krajských volbách 2. října.

Havlíček: Postižené firmy budou mít čas na přípravu

„Celkový ekonomický lockdown nechceme zrealizovat. S největší pravděpodobností se nezavřou obchody, restaurace a služby, jako tomu bylo na jaře. Budeme ale tlačit na to, aby se omezilo shromažďování a shlukování lidí,“ řekl Havlíček. Další zpřísnění opatření je tak podle něj pravděpodobné, jejich návrh by měl vládě představit ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Zavádění nových opatření prý nenastane ze dne na den, zasažené subjekty dostanou čas pro přípravu, dodal Havlíček.

Česku hrozí lockdown: Jak omezí život Čechů a kdy bude země „pod zámkem“?

O situaci podle Havlíčka v neděli ráno jednalo několik členů vlády včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Výstup z jednání nezveřejnili. Další opatření budou závislá na analýze vývoje z posledních dní. V pondělí bude o stavu jednat i Bezpečnostní rada státu.

Proti zavádění přísného lockdownu se v neděli v pořadu S prezidentem v Lánech na Blesk.cz vyslovil prezident Miloš Zeman, podle něj by ohrozil tuzemskou ekonomiku.Také přečtěte

Babiš: Vláda přesune slibované peníze do rozpočtové rezervy armády, zatím ale půjde jen o polovinu částky

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválí přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *