Web zprávy

Andrej Babiš: Nová opatření přijdou ve středu

Plán vláda podle Schillerové konzultuje i s epidemiology na unijní úrovni. K tomu, aby se šíření infekce zmírnilo, je podle ní třeba vyburcovat lidi, aby opatření dodržovali. S poukazem na informace o shlukování mladých lidí kolem uzavíraných barů uvedla, že není čas na zábavu. „Tento týden padnou opatření, směřujeme to k tomu, že budou plošná opatření, ale nechceme plošně vypínat ekonomiku,“ uvedla. Přijala formulaci profesora ekonomie Štěpána Jurajdy, že má jít o „vylepšenou podobu opatření, která platila na jaře“.

O podobě opatření Schillerová hovořila s Prymulou a dalšími lidmi v neděli dopoledne. Dále o nich bude v pondělí ráno jednat Bezpečnostní rada státu. Ministryně říká, že k vyhlášení nových opatření dojde brzy, maximálně do dvou dnů. Babiš později na facebooku upřesnil, že se tak stane ve středu. Vláda o nich podle něj nejdříve chce hovořit s opozicí a tripartitou.

Koronavirus ONLINE: Problém laboratoří „zatajil“ nová čísla. Zatím 541 případů za neděli

„Musíme rozhodnout o dalších opatřeních, a to se stane v pondělí na vládě. Ta opatření budou platit od středy,“ řekl premiér ve svém pravidelném nedělním hlášení. Následně ocenil všechny občany, kteří dodržují nařízení. „Já bych chtěl poděkovat všem, kteří zůstali doma a omezili kontakty. Skutečně si toho vážíme a je to velice důležité,“ uvedl Babiš. A opět zkritizoval lidi, kteří se shlukují před restauracemi. 

Konec večerního popíjení v hospodách?

O několik hodin později promluvil Babiš pro Českou televizi. Řekl, že formu opatření nechce prozradit, ale bude se týkat zřejmě restaurací. „Debata o počtu lidí, kteří se můžou shromažďovat, tu je. Je debata o tom, jestli přistoupíme na to, jako je to ve Velké Británii, nebo teď na Slovensku. No a debata je o restauracích. Skutečně jsou návrhy, jestli restaurace zavřít, nebo zakázat alkohol, omezit zavírací dobu, tohle všechno se diskutuje a bude ještě diskutovat zítra,“ řekl Babiš.

Zpřísňuje i Slovensko: Akce jen pro šest lidí, jídlo přes okénko a roušky všude

Stejně hovořil večer Havlíček v televizi Nova. „Chceme nechat drtivou většinu provozoven, zejména obchodního charakteru, chceme nechat i služby. Diskutujeme ještě, jakým způsobem budeme nadále pokračovat v rámci restrikcí v oblasti pohostinství. Těch variant je víc. Ve večerních hodinách by se mohl omezit alkohol, není to ještě definitivní,“ řekl ministr.

Postižené firmy budou mít čas na přípravu, slibuje Havlíček

Jurajda upozornil na to, že levná kontrola šíření epidemie by byla možná, kdyby vláda zostřila opatření už v září. „Čím plošnější, drakoničtejší opatření budou, tím lépe se podaří zachránit ekonomiku,“ řekl. Za celospolečenský problém, který má dopad na šíření koronaviru, označil ztrátu důvěry vlády ve společnosti. Nyní je podle něj také třeba co nejrychleji zavádět nové testy a zamyslet se nad tím, jak podpořit nejpotřebnější. „Protože tady bude hlad v této zemi,“ prohlásil. Opatření měla být podle něj zavedena nejpozději po krajských volbách 2. října.

„Celkový ekonomický lockdown nechceme zrealizovat. S největší pravděpodobností se nezavřou obchody, restaurace a služby, jako tomu bylo na jaře. Budeme ale tlačit na to, aby se omezilo shromažďování a shlukování lidí,“ řekl Havlíček. Další zpřísnění opatření je tak podle něj pravděpodobné, jejich návrh by měl vládě představit ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Zavádění nových opatření prý nenastane ze dne na den, zasažené subjekty dostanou čas pro přípravu, dodal Havlíček.

Česku hrozí lockdown: Jak omezí život Čechů a kdy bude země „pod zámkem“?

O situaci podle Havlíčka v neděli ráno jednalo několik členů vlády včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Výstup z jednání nezveřejnili. Další opatření budou závislá na analýze vývoje z posledních dní. V pondělí bude o stavu jednat i Bezpečnostní rada státu.

Proti zavádění přísného lockdownu se v neděli v pořadu S prezidentem v Lánech na Blesk.cz vyslovil prezident Miloš Zeman, podle něj by ohrozil tuzemskou ekonomiku.Také přečtěte

Konstruktér Bugatti bude stavět malé volkswageny

Přestupy různých vrcholových manažerů v rámci firem či koncernů nejsou ničím neobvyklým, ovšem i tak …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *