Web zprávy

Andrej Babiš: O nárůstu nakažených a lockdownu

„Já bych chtěl využít tuto příležitost, abych na vás apeloval ve vícero věcech,“ zahájil Babiš tiskovou konferenci. Vystoupil jen pár hodin poté, co Česko zaznamenalo rekordní nárůst nakažených, přibylo 8618 nových případů, což je v přepočtu na počet obyvatel nejvíce v Evropě. A vyjmenoval všechny věci, které ho na aktuální situaci tíží.

„Bohužel lidé nechodí na odběrná místa, nechodí na testy. Například v ÚVN (Ústřední vojenská nemocnice, pozn. red.) mělo přijít 650 lidí, přišlo jen 420,“ uvedl premiér. Na stejný problém v sobotu dopoledne upozornil tým chytré karantény – jelikož prší, lidem se nechce ven a nejdou se otestovat. Ani ti, kteří byli objednaní. „Chci říct, aby i když je nepřízeň počasí, abyste skutečně přišli,“ řekl Babiš. „Je to vaše povinnost podle zákona, je to důležité,“ dodal.

Dále hovořil o nedostatečném personálním zajištění call center, která pomáhají trasovat lidi. „Potřebujeme asi 500 navolávačů. Všichni, kteří mají profesionální operátory, tak budeme velice rádi, když nám to nabídnou,“ řekl směrem k firmám. A zkritizoval osoby, které odmítají nosit ochranu úst. „Pokud roušku nemáte na nose, tak je to úplně zbytečné,“ míní premiér.

Koronavirus ONLINE: 8618 případů v Česku za pátek. Prymula chce ještě přitvrdit

Ze všeho nejvíc mu ale vadí lidé, kteří se shlukují kolem restaurací, i když otevírací doba byla upravená, aby se přesně toto nedělo. „Změnili jsme otevírací dobu restaurací na 20:00 a včera je vidět, i podle facebooku, že lidé zůstávají kolem restaurací, nedodržují tu vzdálenost. Chtěl bych vyzvat všechny provozovatele restaurací, aby na to dohlédli. Situace je skutečně vážná,“ apeloval Babiš.

„Pokud někdo ještě pořád zpochybňuje, že covid existuje, tak myslím, že ten počet hospitalizovaných mluví jasně. Celá Evropa má problém,“ pokračoval s odkazem na okolní státy. Mimořádné přírůstky v posledních hodinách hlásily například Francie nebo Belgie. „Musíme udělat všechno proto, abychom zploštili ten nárůst, protože je dramatický.“

Zavření země nikdo nechce, ale může na to dojít

Podle Babiše je lockdown, tedy totální uzavření země, reálná varianta, i když si ho nikdo nepřeje. „Nechceme znovu uzavřít naší ekonomiku, ale pokud se dostaneme do situace, že budeme mít nějaké predikce, které budou směřovat k tomu, že naše nemocnice to nezvládnou, tak nemůžu to vyloučit, i když jsme opakovaně říkali, že to nechceme,“ popsal premiér.

Chystáme záložní lůžka, prozradil Hamáček. Zavření Česka nevylučuje: Nastal už čas?

Zda bude opravdu vyhlášen, ale uvést odmítl. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) podle něj bude v sobotu večer hovořit s epidemiologickým týmem a rozhodovat, jak dál. „Nepřejeme si izraelský scénář, nepřejeme si italský scénář, ale ten nárůst je obrovský,“ míní Babiš. Podotkl, že je potřeba počkat na vyjádření expertů. Česko ale dle jeho slov nemá další stovky miliard, které by mohlo napumpovat do záchrany ekonomiky.

„Musíme ochránit životy našich lidí, to je priorita,“ říká premiér. O vyhlášení dalších radikálních rozhodnutí se podle něj rozhodne na začátku příštího týdne. V pondělí zasedne Bezpečnostní rada státu i vláda.Také přečtěte

Rozvolňovat se teď nebude, shodli se ministři

I přes zlepšující situaci co se týče počtu nově nakažených v České republice bude podle vicepremiéra a ministra …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *