Web zprávy

Andrej Babiš odmítl schůzku s běloruskou opozicí. Ostuda, zbabělec, hřímá opozice

Polsko podle zpravodajského serveru Onet.pl pozvalo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou na schůzku premiérů V4 „úplně bez konzultace s partnery“, návrh ale vetoval český premiér. Podle serveru se slovenskou podporou. „Ačkoliv polská diplomacie naléhá na Čechy, aby souhlasili s návštěvou Cichanouské, ta již změnila plány a vrací se do Vilniusu,“ napsal portál. „I kdyby Polsko dokázalo přesvědčit českého premiéra, z diplomatického hlediska se již zesměšnilo,“ uvedl Onet.pl.

Babiš na dotaz ČTK uvedl, že velmi podporuje uspořádání svobodných voleb v Bělorusku. Připomněl, že se v srpnu sešel s běloruskou menšinou žijící v České republice, i to, že vláda koncem srpna schválila vytvoření fondu na pomoc Bělorusům, které postihly restrikce režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.

„V žádném případě ale nechci udělat unáhlený krok, který nebude v souladu s celoevropským postojem, nabije běloruské propagandě a v konečném důsledku tak zapůsobí kontraproduktivně. Na videokonferenci členů Evropské rady, která se k tomuto tématu konala, jsme se na takovém postoji shodli, stejný názor mají i někteří kolegové z V4 a je to podle mě správné,“ poznamenal premiér. Podle Deníku N měli ke schůzce připomínky i Maďaři.

Vojtěch otočil: Roušky povinně v celé ČR. Kde je musíme mít a kde platí 25 výjimek?

Vetoval Babiš návrh?

Na věc dnes upozornil na twitteru předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL). „Pane premiére, žádám vás o odpověď na otázku, zda jste to byl skutečně právě vy, kdo osobně zavetoval návrh hostitelů nadcházejícího summitu premiérů V4 na setkání s představiteli běloruské opozice. Jde o vážnou věc! Ocením Vaši pravdivou odpověď,“ vyzval premiéra.

Místopředseda ODS Alexandr Vondra považuje Babišův postoj za ostudu pro celou Českou republiku. „Neexistuje racionální důvod pro to, aby premiér Andrej Babiš v rámci V4 vetoval setkání s běloruskými bojovníky za svobodu. Jediné vysvětlení, které mě napadá, je, že se v něm probudily dávné sympatie ke Statní bezpečnosti, které nyní projevuje ve formě podpory brutálního policejního Lukašenkova režimu. Jeho krok je bohužel ostuda nejen pro něj, ale pro celé Česko,“ uvedl v tiskovém komentáři. Premiéra na twitteru kritizovala i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, nazvala jej zbabělcem.

V Bělorusku už týdny přívrženci opozice protestují proti výsledku prezidentských voleb z 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů. Opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská podle úřadů získala jen deset procent hlasů. Opozice, stejně jako například Evropská unie, považuje tento výsledek hlasování za zfalšovaný.

Babiš také ČTK sdělil, že původně byl páteční summit plánován ve formátu V4 + pobaltské státy. „O tento formát jsem se snažil i já už za našeho předsednictví V4, nakonec se však stanovený termín kolegům z Pobaltí bohužel nehodil,“ dodal premiér.Také přečtěte

Plaga: Návrat do škol v únoru? Pomohly by kloktací testy

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu večer seznámí vládu se změnami v protiepidemickém …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *