Web zprávy

Anglická rodina si postavila obrovskou mohylu. Je v ní místo na více než 2000 uren

Poněkud výjimečný styl života vedou manželé Jo a Peter Vassieovi z Corscombe v jihoanglickém hrabství Dorset. To, čím se většina lidí zabývá jen nedobrovolně, často až tehdy, kdy není vyhnutí, je pro ně denním chlebem.

Po jedenáct let provozovali Přírodní pohřebiště, a během té doby uspořádali na 600 pohřbů. Stovky dalších lidí si rezervovaly na jejich louce místo k uložení svých ostatků nebo svých bližních.

Pak se ale manželé doslechli o kolegovi, který pro ukládání ostatků zesnulých v roce 2014 vybudoval kruhovou mohylu ve starověkém stylu a bylo rozhodnuto.

Společně se svým dospělým synem Tomem se pustili nejprve do rozkreslování a po vyřízení příslušných oficialit konečně i do stavby své vlastní kruhové mohyly.

Inspirováno neolitickými stavbami

Půdorys může někomu připomínat i mimozemský původ. Je striktně geometrický, obří kruh má střed tvořený menším kruhem, z nějž se do všech stran paprsčitě rozbíhá 11 přímých chodeb. Ty jsou lemovány svislými úzkými nikami určenými pro ukládání uren. Celkem je v mohyle 990 výklenků, z nichž v každém je místo pro dvě až tři urny.

Podobně jako u originálních neolitických mohyl, také Vassieovi postavili mohylu z kamene, a to z vápence. Samotné urny jsou keramické, vyrábí je místní hrnčíř. Mají rozličné provedení povrchu, od přírodního režného až po kobaltovou glazuru.

Mohyla je pokryta zeminou a časem, až na ní rozkvete divoké kvítí, stane se přirozenou, naprosto nenápadnou součástí krajiny.

Znovu po 5500 letech

Jak upozorňuje britský web Daily Mail, první z novověkých kruhových mohyl postavená v roce 2014 se na britském území objevila znovu po 5500 letech. Jejich obliba pomalu, ale jistě roste. V současné době jich je v Británii pět.

V porovnání s moderními hřbitovy a kolumbárii nabízejí podzemní mohyly skutečně důstojné prostředí. Žádná přezdobenost, žádný hluk z okolního světa. Jen ticho, klid a příšeří.

Paní Jo se novinářům svěřila: „Když jsem viděla tu první, co postavili, Longbarrow v All Cannings, pomyslela jsem si – ach, já chci také takovou. Byla jsem ztracená dřív, než jsme se na ni vůbec jeli podívat. Ale přijeli jsme a řekli jsme si, že bychom zkusili také takovou postavit.”

Jak podoba mohyly napovídá, je určena pro pohřbívání pouze zpopelněných ostatků. V praxi to vypadá tak, že se obřad odehraje na pozemku a popel je pak uložen do vybrané a zaplacené niky.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: [email protected]

 

Mimochodem, cena za běžnou niku v chodbě činí v přepočtu zhruba 60 000 korun, cena za rodinnou niku pro devět uren je zhruba 191 tisíc korun.

Také přečtěte

Incident na Ruzyni: Přistávajícímu boeingu vjelo na dráhu jiné letadlo

K situaci došlo v úterý krátce po 22. hodině. Pilot stroje ATR 72 přepravní společnosti …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *