Web zprávy

Ani v srpnu se průmysl nezotavil. Cena zakázek klesla o 10 procent


Po očištění o sezónní vlivy byla průmyslová produkce nižší ve srovnání s loňským srpnem o 0,9 procenta. Nejvíce (o 8,1 procenta) byla zasažena výroba automobilů a dalších motorových vozidel a dále kovové výrobky. Naopak rostlo odvětví ostatního zpracovatelského průmyslu, dřeva nebo proutěného zboží, ale také oděvů.

Analytici výsledky za srpen nehodnotí moc povzbudivě. „Průmysl sice po uvolnění restrikcí a ukončení dobrovolných odstávek na chvíli nabral dech, ale příliš dlouho mu to zatím nevydrželo. Firmy se sice rychle pustily do rozdělaných či odložených zakázek, avšak příliv nových objednávek se až na výjimky zatím nekoná. Nepřekvapí proto další tlak na snižování zaměstnanosti i pomalejší růst mezd, který od začátku pandemie nabral na síle,“ uvedl v komentáři Petr Dufek z ČSOB.

Hodnota nových zakázek propadla o deset procent. Drhnou především zakázky určené do zahraničí. Jejich hodnota klesla o 11,1 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 6,6 procenta. I tady největší roli sehrály dodávky automobilů a kovových výrobků.

„Vyrobilo se především méně zboží. Stále hodně firem mělo problém s obnovením zakázek. Neinterpretovala bych to tak, že je to dáno tlakem na levnější výrobu,“ řekla iDNES.cz vedoucí oddělení statistiky průmyslu Iveta Danišová.

Naopak nové zakázky vzrostly v odvětvích výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení a výroby oděvů.

Také přečtěte

Výměna manželek: Obtěžování a osočování! Drsná reakce

Rodina z Květinova se ani s odstupem od natáčení nestačí divit, s jakými lidmi se vlastně setkali a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *