Web zprávy

Architektem roku se stal Zdeněk Fránek. Navrhl stezku do oblak, kostel nebo „maršmeloun“

„Patří k nejvýznamnějším představitelům organického proudu české architektury. Jeho stavby se vyznačují sochařskými kvalitami, zároveň, zvláště v posledním desetiletí, odrážejí jeho zájem o ekologii. Citlivě vstupují do daného prostředí, stávají se jeho obohacujícím fenoménem,“ konstatovala porota.

Zasedli v ní architekti Petr Hájek, Adam Gebrian, Marcela Steinbachová, umělkyně Kateřina Šedá a vítěz loňského ročníku soutěže, architekt Stanislav Fiala.

Vedle navrhování rodinných domů, muzeí, sakrálních nebo industriálních budov se Zdeněk Fránek věnuje pedagogické činnosti, autorským výstavám, českou architekturu propaguje doma i v zahraničí. Jeho působení je už 30 let všestranné, intenzivní a především inspirativní, dodali porotci.

Mezi Fránkovy nejvýznamnější stavby patří zámek ve Velkých Opatovicích (2007), kostel církve bratrské v Litomyšli (2010), kostel církve bratrské v Praze (2010), Energetická ústředna No. 6 Ostrava-Vítkovice (2012), CCC- Czech China Contemporary Galerie Peking (2013), rodinný dům v Chorvatsku (2014) či Výzkumné centrum Liko-Noe a hala Liko-Vo ve Slavkově u Brna (2015-2019).

Veřejnost jeho jméno může znát i jako autora dosud nerealizovaného domu na Starém Městě v Praze přezdívaného maršmeloun, který vzbudil i řadu negativních reakcí.

Do finálové kola se dostalo pět architektonických studií – ateliér 111, o-va, Cosa a Petr Janda Brainwork.

FOTOREPORTÁŽ E15: Praha zpřístupňuje upravenou náplavku, prohlédněte si unikátní kobky

V Brně bude vysvěcen kostel, ve kterém hoří barvy. Stavba se zrodila díky darůmTaké přečtěte

Koronaviru se v Česku bát nemusíme, žádnou paniku, říkali před rokem

K možnosti, že by pak došlo k výskytu pozitivních případů v Česku, uvedla v lednu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *