
Argentina má nového prezidenta. Muže, který prohlásil, že je společnost lepší bez vlády. Během kampaně se často objevoval s motorovou pilou, účesem jako Johny Cash a nápady, které by nenapadly ani Donalda Trumpa. Javier Milei je novým vůdcem 22. největší ekonomiky světa a nebojí se na první pohled podivných nápadů, jako je například zavření národní centrální banky nebo legalizace prodeje lidských orgánů.
Javier Milei se stal novým prezidentem Argentiny.
|
Foto: ČTK
Argentinský liberál Javier Milei sám sebe popisuje jako anarcho-kapitalistu. Když v roce 2020 oznámil svou kandidaturu na prezidenta s cílem vyhodit systém do povětří, málokdo předpokládal, že opravdu vyhraje. Podpora hlavně mladých lidí ale udělala své a rozcuchaný kritik v neděli usedl do prezidentského křesla.
Vítězství Mileie bude podle agentur pro Argentinu představovat zásadní politickou změnu:
Protestní hlasy rozhodly. Novým argentinským prezidentem se stane Javier Milei
Jeho úkol není lehký. Má vyvést jednu z největších latinskoamerických ekonomik z nejhorší hospodářské krize za poslední desetiletí. Sám je ale podle svých slov chybou. „Z hlediska politické logiky jsem omyl, protože to, co jsem přišel udělat, je vlastně vymýtit privilegia politiků,” řekl v loňském rozhovoru pro agenturu Reuters.
Jeho vítězství uvítali podobně smýšlející politici, jako je například Donald Trump. Ten přitom použil variaci svého kultovního sloganu a prohlásil, že Milei udělá Argentinu opět skvělou.
Z televizního kritika kontroverzním prezidentem
Lidé nového prezidenta porvé poznali jako televizního komentátora s prořízlou pusou, neposlušným účesem a tendencí urážet své kritiky. Brojil proti údajným zlodějům z řad politické elity, chválil Al Caponeho za jeho zásluhy o volný trh a v přímém přenosu rozbil piňatu centrální banky, kterou viní z toho, že přispěla k trojciferné inflaci. Podle jeho slov ji také proto hodlá zavřít.
Rozbíjení piňaty ve tvaru centrální banky, motorová pila při demonstraci. Kdo je Javier Milei?
Zdroj: Youtube
Jeho agresivní a teatrální styl vystupování, kdy na kampaň přicházel i v kostýmech superhrdinů a motorovou pilou demonstroval své plány na snížení velikosti státu, Argentince inspiroval k nečekané volbě. Řekli si, že když nefunguje dosavadní přístup, musí fungovat sice nezkušený ale neotřelý přístup argentinského Trumpa, jak ho někteří nazývají.
Javier Milei se ke svému podivínskému a průkopnickému statusu hrdě hlásí. Argentinského papeže Františka označil za socialistu, zesměšnil zesnulou fotbalovou ikonu Diega Maradonu a dokonce vychválil politické schopnosti britské ex-premiérky Margaret Thatcherové. Železnou lady v Argentině přitom nemají zrovna v oblibě kvůli její roli ve válce o Falklandy (pro Argentince Malvíny) v roce 1982. Přesto se k němu s nadějí obrací většina voličů.
Staronový prezident Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva rozumí chudým a odmítá rasismus:
Staronový brazilský prezident Lula rozumí chudým. Zastupovat chce všechny
Třiapadesátiletý samozvaný anarchokapitalista se podle některých komentátorů stal symbolem hněvu Argentinců, kteří žijí v jedné z nejhorších hospodářských krizí dějin země. Roční inflace přesáhla 140 procent, což je třetí nejvyšší míra inflace na světě, a mnozí obyvatelé se co nejrychleji snaží přeměnit svá pesa za americké dolary nebo kryptoměny.
Radikální změny argentinského Trumpa
Aby krizi napravil, navrhl Milei proměnit 22. největší ekonomiku světa v laboratoř pro radikální nápady. Většinu z nich ještě nikdo jinde na světě nevyzkoušel, informuje deník The New York Times.
Plánuje snížit výdaje a daně, privatizovat státní podniky, zrušit deset z osmnácti ministerstev, převést veřejné školství na systém poukázek (peníze určené na školství dostávají formou voucherů přímo lidé a platí z nich soukromé školy), či změnit veřejnou zdravotní péči na systém založený na pojištění. Hodlá také zrušit národní centrální banku a argentinské peso nahradit americkým dolarem.
Javier Milei se stal novým prezidentem Argentiny.
Podle deníku The Guardian tím jeho plány zdaleka nekončí. List tvrdí, že mezi Mileiovy plány patří také legalizace prodeje a nákupu lidských orgánů, výrazné snížení sociálních výdajů, bagatelizace zločinů argentinské diktatury z let 1976-1983 a přerušení vztahů se dvěma nejdůležitějšími obchodními partnery země, s Brazílií a Čínou.
Podle stanice BBC také hodlá zakázat potraty, které v zemi vláda legalizovala v roce 2020, a uvolnit zákony o zbraních.
Šest nejbizarnějších kousků Javiera Mileiho podle britského deníku The Telegraph:
Zdroj: Youtube
Říká, že některé z jeho nápadů pochází z hlav jeho naklonovaných mastifů, které pojmenovává po ekonomech Murray, Milton, Robert a Lucas. Zvířecí miláčci jsou všichni klony jeho zesnulého psa Conana. Milei podle agentury Reuters tvrdí, že to byl právě již mrtvý Conan, který ho kontaktoval prostřednictvím média a dal mu poslání být prezidentem.
Jak vypadá budoucnost Argentiny
Mezi argentinskými ekonomy doposud nepanovala shoda ohledně nejlepší cesty, kterou se má země vydat. Jen málo z nich ovšem navrhlo přístup podobný tomu, který chce Milei. A málokdo nyní ví, co očekávat s novým prezidentem. „Argentina byla v minulosti laboratoří podivných nápadů, ale mnohé z nich nebyly nikdy realizovány kvůli ekonomické a politické realitě,” řekl ekonom Levy Yeyati.
Yeyati očekává, že i přes momentální oslavy vítězství a velké plány bude Milei muset uzavírat dohody, neboť jeho politická strana kontroluje pouze 10 procent křesel v argentinském Senátu a 15 procent v dolní komoře Kongresu.