Web zprávy

Arménie a Ázerbájdžán se v Moskvě dohodly na příměří v Náhorním Karabachu


Na hranici Náhorního Karabachu se znovu rozhořely střety mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Na snímku jsou arménští vojáci. (29. září 2020)


| foto: AP

„Příměří je vyhlášeno od 12:00 10. října 2020 z humanitárních důvodů za za účelem výměny válečných zajatců a jiných zadržovaných lidí a těl padlých,“ citovala agentura TASS z prohlášení po desetihodinovém jednání ministrů zahraničí Ruska, Arménie a Ázerbájdžánu v Moskvě. Výměna se má odehrát za zprostředkování výboru Červeného kříže. 

Lavrov také uvedl, že strany konfliktu souhlasily se zahájením rozhovorů o mírovém urovnání situace v Náhorním Karabachu, a to prostřednictvím takzvané Minské skupiny Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). 

Skupina byla vytvořena v roce 1992 s cílem zprostředkovat mírové řešení právě sporu o Náhorní Karabach. Skupině předsedají USA, Rusko a Francie.

Spor o Náhorní Karabach – enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem – panuje mezi Arménií a Ázerbájdžánem dlouhodobě. Současný střet se rozhořel 27. září a je nejvážnější za více než pětadvacet let.

Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si podle odhadů vyžádala na 30 tisíc mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. 

V současné době jsou enkláva a přilehlý Lačinský koridor, vedoucí do Arménie, pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Připravujeme podrobnosti.

Také přečtěte

Morawiecki to za nabídku pomoci Slovákům schytal

„Těší nás, že můžeme pomoci našim přátelům ze Slovenska i Evropské unie,“ řekl polský premiér …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *