Web zprávy

Babiš a Hamáček budou přesvědčovat prezidenta, ať odvolá šéfa ÚOHS Rafaje


Kvůli Rafajovi zamíří lídři vládních stran ANO a ČSSD za prezidentem do Lán. Na tom, že požádají prezidenta, aby Rafaje odvolal, se Babiš s Hamáčkem shodli už koncem července, ale až nyní dostali od Zemana termín schůzky, která začne ve 14 hodin odpoledne.

Rafaj již dříve v prohlášení uvedl, že respektuje pravomoc vlády jeho odvolání navrhnout, ale nedomnívá se, že byly splněny podmínky stanovené zákonem o působnosti ÚOHS.  Podle zákona může být odvolán, pokud nevykonává funkci déle než šest měsíců, nebo narušuje závažným způsobem důstojnost funkce, nezávislost či nestrannost úřadu.

Loni v březnu policie zasahovala na antimonopolním úřadu kvůli tendru na výběr mýta. Letos v červnu server Aktuálně.cz upozornil na to, že Rafaj užívá byty napsané na firmu vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby.  K Rafajovu odvolání vyzvaly i nevládní organizace na jednání protikorupční rady vlády a také Ústecký kraj.

„Za mě můj názor na ÚOHS je dlouhodobě konzistentní, mimo jiné ministerstvo vnitra se s ÚOHS soudí,“ řekl Hamáček. Jde o zrušení tendru na nákup policejních vozů. ÚOHS soutěž na automobily za 2,25 miliardy korun zrušil loni.

„Úřad v dané věci pouze plnil funkci, pro niž byl zřízen, a předseda Úřadu má nyní nést trest za to, že se rozhodovalo nezávisle a nikoliv podle přání ministra. Právě kvůli možným politickým tlakům má přitom ÚOHS v současné době vysokou míru nezávislosti na vládě,“ uvedl v prohlášení Rafaj.

Také přečtěte

Za Lužánkami má přibýt moderní bazén

Nyní se vedení města zabývalo další možností financování a radní odsouhlasili podání žádosti o dotaci …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *