Na zrušení superhrubé mzdy jako daňového základu a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu se vládní koalice dohodla koncem srpna. Zároveň má zůstat sazba 23 procent pro lidi s příjmem nad zhruba 139 tisíc korun měsíčně. Efektivní zdanění pro zaměstnance nyní činí 20,1 procenta.
Prezident na jedné z předchozích schůzek s premiérem nápad zrušit superhrubou mzdu, čímž se sníží daňové zatížení, kritizoval. Argumentoval tím, že dopad opatření do rozpočtu by byl 70 až 90 miliard.
„Kalouskovo dílo” nezrušili
O zrušení superhrubé mzdy jako daňového základu premiér Andrej Babiš (ANO) mluví již několik let. Sám v minulosti označoval výpočet daně z příjmu ze superhrubé mzdy za podvod a „Kalouskovo dílo“.
O zrušení superhrubé mzdy poprvé rozhodla vláda premiéra Petra Nečase (ODS) k prosinci 2014. Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), v níž Babiš působil jako vicepremiér a ministr financí však následně toto rozhodnutí zrušila a výpočet daně ze superhrubé mzdy ponechala v platnosti.
Sociální demokraté, hnutí ANO a lidovci se přitom tehdy sami zavázali v koaliční smlouvě, že superhrubou mzdu zruší. Nakonec k tomu však nedošlo.