Web zprávy

Babiš je ve střetu zájmů, rozhodl definitivně Brusel. Česko to může stát 450 milionů

Zprávy o tom, že auditoři i po komunikaci komise s českými úřady trvají na předběžných závěrech o střetu zájmů, se již dříve v médiích objevily. Babiš jakýkoli konflikt zájmů popírá a Ministerstvo pro místní rozvoj se komisi dlouhodobě snaží přesvědčit o tom, že problémy vyřešil převedením Agrofertu do svěřenských fondů.

„Ta zpráva je konečná a definitivně říká, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů,“ řekl ČTK lidovecký člen výboru Tomáš Zdechovský. Informaci ČTK potvrdil i další poslanec přítomný dnešnímu neveřejnému jednání výboru.

Peníze budeme chtít zpátky, tvrdí Babišův muž. Brusel neuznal stomilionovou dotaci pro Agrofert

Komise podle Zdechovského zároveň uvedla, že neproplatí firmám kolem Agrofertu žádné dotace od léta 2018, kdy vstoupila v platnost zpřísněná unijní pravidla o střetu zájmů.

Na základě závěrů předběžné auditní zprávy, o níž již rok české úřady s komisí vedou písemnou diskusi, by mohlo Česko vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun.

Kontrolní výbor EP letos v květnu Babiše v nezávazných doporučeních vyzval, aby odstoupil, nebo přestal přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se jeho střet zájmů skutečně prokáže. Babiš opakuje, že splňuje pravidla stanovená novelou českého zákona z roku 2017, na jejímž základě převedl majetek do svěřenských fondů. Podle auditorů však premiér Agrofert nadále ovládá.Také přečtěte

Bidenův úřad se zbavuje lidí napojených na Trumpa. Končí ředitel v čele Rádio Svobodná Evropa | iROZHLAS

Dočasná šéfka americké Agentury pro globální média (USAGM) Kelu Chaová, kterou do funkce jmenoval před …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *