Web zprávy

Babiš ztrácí šance na hejtmany: Mají jasný příkaz obejít ANO, čílí se

„Většina hejtmanů bude z opozice, uvidíme, zda s námi budou spolupracovat,“ konstatoval premiér Andrej Babiš ve středu v rozhovoru pro Rádio Z.

Doplnil, že vláda v posledních letech investovala do oprav silnic nižších tříd, které jsou ve správě regionů, a zaplatila v krajích i ochranné pomůcky či odměny záchranářů a pracovníků v sociálních službách za práci v době koronaviru. Babiš zopakoval, že vázla komunikace mezi kraji a ministerstvem zdravotnictví, což má vyřešit vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) jako šéf Ústředního krizového štábu.

Velký přehled: 4 hejtmani pro ODS? Končící Čunek zuří, Piráti dali košem ANO ve Varech

Kraje nyní zastupuje v krizovém štábu i vládní radě pro zdravotní rizika hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD). ČTK v úterý řekl, že nové hejtmany svolá k jednání Asociace krajů, až budou ustavena zastupitelstva a noví hejtmani zvoleni. Předpokládá, že se tak stane nejdřív v listopadu. Asociace si pak zvolí nové vedení.

ANO: 3 hejtmani z 10 vítězství?

Zatím je po krajských volbách zřejmě rozhodnuto, kdo povede kraj, v devíti regionech.

Hnutí ANO, které letošní volby vyhrálo v deseti ze 13 regionů, má zatím jisté dva hejtmany. V čele Moravskoslezského kraje stane opět Ivo Vondrák (ANO), koaliční dohodu podepsali zástupci koalice v úterý, v Ústeckém kraji dnes uzavřelo ANO memorandum s druhou ODS a Spojenci pro kraj. Hejtmanem bude Jan Schiller (ANO).

Zlínskému kraji by pak měla vládnout koalice ANO, Pirátů, ODS a ČSSD v čele s hejtmanem Radimem Holišem (ANO).

Hejtmana by mohlo mít hnutí ANO v Plzeňském a Karlovarském kraji, kde se o možných koalicích stále jedná.

V Karlovarském kraji však s ANO o koalici odmítli jednat Piráti. A v Plzeňském kraji pak dvojice spojenců Piráti a STAN nabídli křeslo hejtmana ODS, která se chce rozhodnout až po 2. kole senátních voleb.

„Spiknutí nenávisti? Ne! k Pirátům máme blíž.“ Půta odmítl ANO a promluvil o svém konci

V Pardubickém, Jihočeském a v Jihomoravském kraji a na Vysočině sice ANO zvítězilo, ale obešly ho další strany, které utvořily koalice bez ANO – a hejtmani mají být z ČSSD (Martin Netoličký), ODS (Martin Kuba) a KDU-ČSL (Jan Grolich).

Koalice jsou dohodnuté také ve třech krajích, kde hnutí ANO nevyhrálo. Středočeský kraj povede Petra Pecková (STAN), Královéhradecký Martin Červíček (ODS) a Liberecký Martin Půta (SLK).Také přečtěte

Boleslavští florbalisté vyhráli na Chodově, Curney dal 400. gól

Jiří Curney (vpravo) slaví gól boleslavských florbalistů se spoluhráčem Petrem Krzyžankem. | foto: Martin Flousek, Florbal …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *