Web zprávy

Baku hlásí mrtví při ostřelování, Jerevan porušení příměří popírá

„Nový raketový útok arménských sil na obytnou čtvrť v druhém největším ázerbájdžánském městě Gjandža (Gäncä) arménskými silami, sedm mrtvých a 33 zraněných, včetně dětí,” uvedlo ázerbájdžánské ministerstvo na Twitteru.

Podle agentury Interfax, která se odvolává na místní úřady, zasáhla jedna z raket obytný dům s více byty, který se zcela zhroutil. Z trosek záchranáři vyprostili pět těl a také 17 zraněných, uvedla agentura. Pátrání po přeživších na místě pokračuje.

Arménie: Jsou to lži!

Mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stepanjanová ázerbájdžánská nařčení odmítla jako „naprosto lživá a nikterak se nevztahující k realitě”. Jerevan podle ní dodržuje příměří, dohodnuté v noci na sobotu v Moskvě ministry zahraničí Arménie, Ázerbájdžánu a Ruska.

Arménská strana v sobotu obvinila Ázerbájdžán, že porušil příměří ostřelováním Stěpanakertu, správního střediska Náhorního Karabachu, který ovládají arménští separatisté. Baku naopak obvinilo arménské síly z ostřelování měst Terter a Agdam u hranic s Karabachem.

Hledání možných přeživších po útoku na ázerbajdžánské město Gjandža

Foto: Ismail Coskun, ČTK/AP

U Náhorního Karabachu se od konce září odehrávají nejtěžší boje za posledních 25 let.

Spor o Náhorní Karabach – enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem – trvá mezi Arménií a Ázerbájdžánem už desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30 tisíc mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků.

V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované. Současný střet se rozhořel 27. září.

Také přečtěte

Vrátí se Boeing 737 MAX na evropské nebe? Šéf agentury připustil, že by povolení mohly dostat příští týden | iROZHLAS

Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *