Web zprávy

Barokní Invalidovnu čeká rekonstrukce a dostavba křídel

„Vnější tvar dostaveb je výsledkem regulace základního objemu s ohledem na archeologické nálezy, požadavky památkové péče a limity statiky a akustiky. Dostavby mají fasádu z profilovaného skla, která při podvečerním osvětlení dodává místu důstojnou a slavnostní atmosféru,“ uvedl Petr Hájek, autor architektonického návrhu.

Obnovený areál bude sloužit jako sídlo Národního památkového ústavu a pro Pražský filharmonický sbor, část bude zpřístupněna veřejnosti formou prohlídkové trasy. Vzniknou tam i výstavní a konferenční prostory a místa pro vzdělávání a komunitní aktivity. 

Současný odhad nákladů je 1,95 miliardy korun. Je to největší investiční akce NPÚ a zároveň největší investiční akce rezortu kultury financovaná ze státního rozpočtu. Kompletní obnova by měla být dokončena nejdříve v roce 2027.

„Invalidovnu otevřeme k užívání široké veřejnosti, rehabilitujeme unikátní barokní památku a současně zajistíme důstojné prostředí vynikajícímu pěveckému tělesu. Formu moderní přístavby jsme zvolili jako deklaraci doby, ve které vznikla, a současně tím chceme ukázat, že památková péče může a chce pracovat s moderní architekturou,“ uvedla ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Řešení postavené na principu kontrastu autentické památky a nové architektury nelze podle ní aplikovat obecně, je vždy nutné pracovat s individualitou konkrétního místa. „Karlín je městskou památkovou zónou, ale také moderní progresivní městskou částí, v níž bude nová Invalidovna symbolizovat prolnutí starého a nového, bude dále rozvíjet dynamiku této lokality a podporovat zdejší komunitní život,“ dodala ředitelka.

Pražskou nemocnici na Karlově náměstí čeká velká rekonstrukce. Po 44 letech vzniknou nové pavilony

Rekonstrukce zámku Slatiňany vyšla na 100 milionů.  Prohlédněte si výsledekTaké přečtěte

Zanzibar či Brazílie. Vláda zakázala cesty do vybraných exotických destinací, stojí za tím obavy z mutací viru

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo kvůli novým mutacím koronaviru vstup Čechů až na neodkladné výjimky do několika …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště