Web zprávy

Belgie vrátí zub konžského premiéra rodině. Po vraždě si ho nechal důstojník


Čtyřiašedesátiletá dcera konžského expremiéra Juliana Lumumbaová letos požádala belgického krále Philippa o navrácení ostatků otce do „země jeho předků“. Belgický soud nyní rozhodl, že žádosti vyhoví. Konkrétně jde o Lumumbaův zub, uvedla agentura AFP. 

Usekané ruce v srdci temnoty. Za co všechno se belgický král omlouvá Kongu

Prvního demokraticky zvoleného premiéra nezávislé Demokratické republiky Kongo Patrice Lumumbu zabily konžské separatistické milice podporované Belgičany v lednu 1961. Stalo se tak jen několik měsíců poté, co Kongo získalo na Belgii nezávislost.

Zpravodajský server The Brussels Times připomíná, že tělo politika bylo poté rozpuštěno v kyselině. Belgický důstojník Gérard Soete později přiznal, že byl přítomen Lumumbově smrti a pomohl s likvidací jeho těla. Coby „loveckou trofej“ si prý ponechal jeho zuby a několik kostí z prstů.

Belgické parlamentní vyšetřování na začátku tisíciletí konstatovalo, že Belgie nese „morální zodpovědnost“ za Lumumbovu smrt a belgická vláda se v roce 2002 omluvila. Soete stíhán nebyl, zemřel v roce 2000, zub měla od té doby u sebe jeho rodina.

Také přečtěte

Covid ničí i děti. Častěji uvažují o sebevraždě a trpí depresemi nebo anorexií

S dětmi, které trpí psychickými poruchami, se nyní více potýkají jak krizové linky, tak i ordinace dětských …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *