Web zprávy

Bělorusko pokračuje v zatýkání, údajně zadrželo i přední postavu opozice


Běloruský server tut.by s odvoláním na svědka napsal, že neznámí lidé v pondělí zadrželi v minském centru Kalesnikavovou, odvezli ji v dodávce pryč a že Kalesnikavová nezvedá telefon. 

Spolupracovníci této opoziční vůdkyně podle agentury Reuters zprávu ověřují. Stejně tak i běloruská policie původně oznámila, že ověřuje informaci, že byla Kalesnikavová unesena, uvedla agentura RIA Novosti.

Interfax později uvedl, že běloruská policie zatčení Kalesnikavové popřela. Její spolupracovníci z opoziční koordinační rady však oznámili, že se nemohou spojit nejen s touto političkou, ale také s dalšími dvěma členy rady. „Kde jsou a co s nimi je, není známo,“ citoval Interfax člena vedení rady Pavla Latuška.

Bělorusové protestují v ulicích už od srpnových prezidentských voleb, které podle úřadů vyhrál Lukašenko. Opozice výsledek považuje za zmanipulovaný, prezident ale podvody odmítá. V neděli se konal protest v Minsku a dalších městech. Policie v hlavním městě zatýkala a blokovala centrum města. 

„V neděli bylo předvedeno k výslechu 633 lidí za porušení zákona o účasti na masovém shromáždění,“ oznámilo k nedělním událostem ministerstvo vnitra. Ze zatčených zůstává ve vazbě i v pondělí 363 lidí, jejichž případy bude řešit soud.

Podle agentur pochodovalo Minskem v neděli až sto tisíc lidí a počet zatčených byl největší od začátku protestů. Na záběrech z nedělního dění bylo vidět muže v kuklách a civilu ozbrojené obušky a pronásledující demonstranty v centru města, uvedla agentura AFP. Větší protesty se konaly i v Grodnu nebo Brestu.

Desetitisíce Bělorusů znovu vyšly do ulic, nejméně sto jich policie zadržela

Lukašenko, který je u moci 26 let, nejeví ochotu k dialogu a usiluje o podporu Moskvy. Úřady minulý týden znásobily zatýkání v reakci na mobilizaci studentů. 

Nejprudší střety se odehrály bezprostředně po volbách, jež se konaly 9. srpna. O život přišli tři lidé, několik desítek lidí bylo zraněno a od té doby k výslechu předvedeno na sedm tisíc  lidí.

Také přečtěte

Lauren Jones zemřela na Covid-19: Vakcíny se nedožila

Lauren (†25), která měla nárok na vakcínu proti Covidu-19 jakožto pracovnice ve zdravotnictví, se v …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *