Web zprávy

Bělorusko: Policie zadržela stovky žen, které demonstrovaly proti Lukašenkovi

Agentury AFP a Reuters uvedly, že protestu se zúčastnilo asi 2000 žen. Pochod do centra hlavního města v jednu chvíli policie zablokovala a pak začala účastnice protestu masově zadržovat. Mnohé z demonstrantek přišly oblečeny do bílé a červené, barev protestu a také barev vlajky nezávislého Běloruska před připojením k Sovětskému svazu.

Pochod do centra hlavního města projíždějící motoristé zdravili troubením, zněla i hesla požadující osvobodit politické vězně. „Nezapomeneme, neodpustíme!“ či „Lukašenko za mříže!“, skandoval dav.

Policie zadržela stovky demonstrantek v centru Minsku (19. 9. 2020)Policie zadržela stovky demonstrantek v centru Minsku (19. 9. 2020) | ČTK / AP / Uncredited

Část demonstrantek (policisté) zablokovali u obchodního centra, další ženy se rozutekly do okolí. V jednu chvíli zaznělo ‚Odcházíme!‘ a k nebi vzlétl bezpilotní letoun s bílo-červeno-bílou vlajkou. Auta se zadrženými odjela a lidi, kteří zůstali na místě, se seřadili do lidského řetězu podél vozovky. Několika demonstrantkám se udělalo špatně, zavolali pro ně sanitky,“ napsala agentura TASS.

Muž se zapálil před budovou policie: Běloruský Palach, nebo zoufalý sebevrah?

„Nebojím se, protože mám ráda svou zemi“

Nepřipouští se pluralismus názorů, pouze názor jediného člověka. Přála bych si žít v zemi, kde se budou přinejmenším respektovat lidská práva, kde bude dělba moci a kde lid sám rozhodne, kam se má země ubírat. Počítám s tím, že mě mohou kdykoliv zatknout, ale nebojím se, protože mám ráda svou zemi a snažím se pro ni udělat, co zmůžu,“ řekla serveru Tut.by jedna z demonstrantek, která na akci přišla v karnevalové masce.

U tržiště, kde demonstrace začala, policisté kontrolovali akreditace novinářů, a později natáčeli demonstrantky, jinak ale pořádkové síly podle ruských tiskových agentur pochodu nebránily. Později agentura Reuters s odvoláním na očitého svědka uvedla, že policisté zadrželi zhruba deset demonstrantek. Agentura DPA připomněla, že před týdnem policisté proti ženám poprvé použili brutální násilí a 100 jich zadrželi.

Poutníci uvízli u hranic. Ukrajina je nevpustí kvůli pandemii: Vraťte se do Izraele, vzkazuje

Protesty v Bělorusku vypukly po prezidentských volbách z 9. srpna, jejichž vítězem úřady pošesté vyhlásily Lukašenka, tentokráte s více než 80 procenty hlasů. Hlavní opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala jen deset procent. Opozice pokládá tyto výsledky za zfalšované, odmítla je uznat i Evropská unie.Také přečtěte

Karlovarská Energie ochočila Bílé Tygry, v tabulce zůstává devátá

„Porážka nás hodně mrzí, protože si myslím, že po srovnání na 2:2 jsme věřili, že …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště