Web zprávy

Bělorusko viní Česko z hybridní války. Západ využívá nátlak, stěžuje si


Běloruský ministr obrany Viktar Chrenin to prohlásil v Moskvě na poradě se svými protějšky z některých bývalých sovětských republik. Svržení běloruské vlády podle něj zvenčí podporuje také Česko, informovala agentura TASS.

„Nyní určité síly na Západě, které utrpěly nezdar ve snaze zorganizovat ‚barevnou revoluci‘, již fakticky přecházejí k formám a metodám vedení hybridní války proti běloruskému státu a používají při tom bezprecedentní opatření diplomatického a politicko-ekonomického nátlaku,“ citoval Chrenina tiskový orgán ministerstva obrany. „Odehrává se tvrdý boj za získání informační nadvlády,“ dodal.

Již téměř měsíc trvající protesty proti autoritářskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka, který zvítězil v srpnových volbách označovaných běloruskou opozicí i vládami řady zemí za zmanipulované, označil Chrenin za pokus o převrat.

Před běloruským velvyslanectvím v Praze se protestovalo. Za svobodu projevu

„Různé destruktivní síly podnícené vedením takových zemí, jako je Polsko, Litva, Česko a Ukrajina, podnikly pokus o neústavní změnu vlády,“ zopakoval Chrenin obvinění, která na adresu zmíněné čtveřice států vznesl ve čtvrtek i sám Lukašenko.

Evropská unie před týdnem oznámila, že se členské země shodly na podobě sankčního seznamu, kterým potrestají osoby odpovědné za volební podvody a následné represe v Bělorusku. Výsledek prezidentských voleb blok neuznal, neboť byly podle něj nesvobodné.

Slova o hybridní válce použil v souvislosti se situací v Bělorusku i před srpnovými volbami také Lukašenko. Tehdy varoval, že země je v obležení nepřáteli ze všech stran, včetně Ruska. Moskva však v současnosti pomáhá udržovat běloruský režim u moci.

Termín „barevné revoluce“ označuje protestní hnutí, která v několika postsovětských státech vedla k pádu autoritářských nebo promoskevských vlád.

Také přečtěte

Biden otáčí směr: Povinné roušky, návrat ke klimatické dohodě a konec Trumpovy chlouby

„Budeme bojovat s klimatickými změnami tak, jak jsme s nimi dosud nebojovali,“ prohlásil Biden v …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *