Web zprávy

Bělorusko zahájilo s Ruskem společné vojenské cvičení Slovanské bratrství. Srbsko svou účast odřeklo | iROZHLAS

Na západě Běloruska ve čtvrtek začne společné cvičení tamní armády s Ruskem nesoucí název Slovanské bratrství 2020. Původně se do manévrů měli zapojit i srbští vojáci, Bělehrad ale na poslední chvíli účast odřekl.Minsk

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítCvičení Slovanské bratrství 2020 se účastní běloruští a ruští vojáci (ilustrační foto) | Foto: Bekir Kasim/Anadolu Agency | Zdroj: Profimedia

Jak uvedlo běloruské ministerstvo obrany, pětidenní rusko-běloruská taktická cvičení se konají ve výcvikovém prostoru v Brestu. Hlavním úkolem bude nácvik součinnosti v boji s teroristy.


‚Vypadá to, že k nám někdo přišel.‘ Běloruské úřady zadržely posledního aktivního člena vedení opozice


Číst článek

Zrušenou účast srbských ozbrojených sil odůvodnil tamní ministr obrany Aleksandar Vulin tím, že Srbsko čelí silnému a nezaslouženému nátlaku Evropské unie. Vulin proto oznámil, armáda na půl roku ruší účast na jakýkoliv cvičeních, včetně těch s NATO.

Srbsko aspiruje na členství v Evropské unii, současně ale udržuje přátelské vztahy s Čínou a Ruskem – srbská účast ve společných vojenských cvičeních s Ruskem a jeho spojenci tak vyvolává obavy západních zemí, dodala AP. V roce 2006 vyhlásilo Srbsko vojenskou neutralitu. Ve stejném roce vstoupilo do programu NATO Partnerství pro mír, o plné členství v alianci však neusiluje.

V překvapivém kroku se Srbsko připojilo k EU a odmítlo oficiální výsledky prezidentských voleb v Bělorusku, podle nichž opět zvítězil Lukašenko. Srbská vláda měla s Lukašenkem úzké vztahy a běloruský prezident Srbsko naposledy navštívil v prosinci loňského roku. Nyní se ale Srbsko přidalo ke kritice policejních zákroků proti protestujícím a žádá Lukašenkovu rezignaci.

Martin Dorazín, ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Příběh Jindry: Bývalá tchyně a švagrová mají na syna špatný vliv

Bylo mi třicet, když jsem poznala svého manžela. Měla jsem za sebou už jedno nepovedené …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *