Web zprávy

Benátky a festival provázejí roušky, teploměryy a obavy o budoucnost

První festivalový den se proto také na ostrově Lido sešlo sedm zástupců nejvýznamnějších evropských filmových festivalů – včetně Karla Ocha, uměleckého ředitele MFF Karlovy Vary -, aby apelovali na všechny významné instituce rozhodující o financování kultury s prosbou o budoucí podporu.

Atmosféra letošních Benátek je pochopitelně odlišná od předchozích ročníků. Vstup do festivalového areálu nyní před bezpečností prohlídkou předchází ještě digitální měření teploty – paradoxně se zde tvoří největší fronty – a kdokoli s teplotou vyšší 37,5 stupně není vpuštěn dál.

Roušky se musí nosit vždy a všude, což v místním podnebí Italové v kinosálech dohání poměrně silným klimatizováním a pro jistotu také snížením kapacity o polovinu a sezením ob jedno sedadlo.

Kdo si roušku při projekci sundá, toho buď napomene uvaděčka nebo se rovnou v sále rozsvítí světlo, dokud dotyčný své provinění nenapraví. Je patrné, že Italové nechtějí znovu zažít to, co na konci března.

Česko má na Netflixu více titulů než USA. A největší podíl těch nejhůře hodnocených

Hygienická opatření ale nejsou těmi, které by drasticky měnily dojem z průběhu nejstarší filmové přehlídky na světě. Současná doba se nejvíce podepisuje na skladbě programu a citelném úbytku hostů. K filmům přijíždí jen základní profese štábů ze zemí, které mají do Itálie bezproblémový vstup.

Ze světových hvězd dorazila jen Tilda Swintonová – přebírající Zlatého lva za celoživotní přínos kinematografii a současně herečka uváděného filmu Pedra Almodóvara – a Cate Blanchettová, předsedkyně poroty. Další aktéři se zase na tiskové konferenci připojují jen online, jako třeba Greta Thunbergová, protagonistka dokumentu Jmenuji se Greta.

I kdyby další hvězdy přijely, stejně by je nevítaly jásající davy – legendární červený koberec je letos od promenády oddělený přistavěnou zdí, na niž mohou pouze někteří fotografové.

Kino Bio Oko slaví osmdesátiny. Prohlédněte si, jak šel čas s jedním z nejstarších pražských biografů

Všichni návštěvníci projekcí musí letos podstoupit nejprve rezervaci přesného místa, kvůli případnému trasování při zjištění nákazy. Systém se otevírá 74 hodin před projekcí a kromě prvního dne, kdy se do něj nedalo přihlásit, teď funguje kupodivu dobře a zvláště pak novinářům dává jistotu místa, takže si mohou lépe plánovat jednotlivé výstupy.

Ze všech je na jednu stranu cítit radost z opětovného setkávání a možností sledovat filmy na velkém plátně. Na druhou stranu se téměř všechny neoficiální debaty po filmech stáčely k otázkám, jak kdo přes jakou zemi přiletěl, případně v jakém stavu ji po návratu objeví.

Letošní Benátky jsou pořadateli chápány jako ukázka toho, že i po sebevětší krizi lze navázat a pokračovat. Snaha o to, aby se tak stalo, je ale zatím nutně svázána se strachem z neúspěchu.

Autor je spolupracovníkem redakceTaké přečtěte

‚Může se bezpečně vrátit do služby.‘ Unijní regulátoři schválili obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX | iROZHLAS

Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví povolila obnovit komerční provoz letadel Boeing 737 MAX na …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *