Web zprávy

Benátky zaujal polský film s hvězdou Stranger Things

Film vypráví příběh o mladém záhadném masérovi z Ukrajiny, Žeňovi. Ten je obdařen téměř zázračnými schopnostmi, prostřednictvím kterých pomáhá obyvatelům bohaté čtvrti blíže nespecifikovaného polského města. Vysvětlení Žeňova daru může souviset s tím, že vyrůstal v oblasti Pripjati a byl svědkem výbuchu černobylské jaderné elektrárny.

Snímek vzbudil diskuzi kvůli nejasnému interpretačnímu klíči, ale shoda panuje v hodnocení obrazového zpracování. Szumowská a její dlouholetý spolupracovník a exmanžel Michał Englert – který je pod snímkem podepsaný jako spoluscenárista, spolurežisér a kameraman – vytvářejí některé obrazy tak silně, že zůstávají ještě dlouho v paměti.

Příkladem je mimo jiné bazén plný uvězněných psů, kteří marně čekají v Černobylu na svou záchranu, nebo pohled na uniformní čtvrť honosných vil oddělenou od okolního světa pouhou závorou s otrlým ukrajinským hlídačem na segwayi.

Filmový festival v Benátkách provázejí roušky, teploměry, fronty a obavy o budoucnost

Szumowská nepřekládá lineární příběh s jasnou strukturou příčin a následků, ale vrství na sebe další a další obrazy, které se někdy doplňují více, někdy méně. Jak sama řekla novinářům, její předchozí filmy prozkoumávaly vztah mezi tělem a duší, ale tentokrát chtěla zajít ještě dál.

„Je to snímek nejen o Polsku, ale i o Evropě, o obyvatelích vyšší střední třídy, kteří si z materialistického hlediska vedou skvěle, ale uvnitř touží po něčem hlubším – po duši,“ uvedla. Podle Englerta šlo také o formu společenského pozorování, kterému chtěli tvůrci dát i metafyzický rozměr.

Česko má na Netflixu více titulů než USA. A největší podíl těch nejhůře hodnocených

Ten je pro myšlenku příběhu důležitý také proto, že postava Ženi obyvatelům bohatého ghetta v jejich životě nahrazuje hodnoty, které by jinak hledali v církvi. Film sice proti ní nevystupuje tak ostře jako jiné snímky z polské produkce posledních let, ale je patrné, že ve Sněžit už nikdy nebude se lidé snaží zaplnit prázdnotu masáží a ne Bohem.

Protagonistu ztvárnil herec čtyřiatřicetiletý Alec Utgoff, jehož mohou diváci znát ze třetí sezóny seriálu Stranger Things. Díky roli v něm si jej do filmu vybrala také sama Szumowská. Oslovila ho nejprve pouze s krátkým konceptem, až po několika společných setkání a z nich plynoucích změn se dobrali finálního tvaru scénáře.

Autor je spolupracovníkem redakceTaké přečtěte

Šaman žádá prezidenta o milost – Novinky.cz

„Můj klient vyslyšel opakované výzvy prezidenta (Donalda) Trumpa,“ řekl dle stanice CBS advokát Albert Watkins. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *