Web zprávy

Bez fotbalu, bez hokeje. I profesionálnímu sportu hrozí dočasné zastavení

Vláda bude projednávat návrh opatření, která se nebudou týkat jen výkonnostního organizovaného sportování, jak se všeobecně očekává. Ale zdá se, že minimálně dvoutýdenní pauzu si budou muset dát i profesionálové.

„Slyšeli jsme to. Připravujeme se na to, že hrát nebudeme,“ zní z důvěryhodných fotbalových i hokejových kruhů.

Prymulův dvoutýdenní scénář: stop pro kulturu a zavření druhých stupňů škol

Informaci serveru iDNES.cz potvrdily zdroje blízké vrcholným sportovním orgánům.

Vláda o návrhu Prymuly jedná ve čtvrtek po poledni, na 14.30 je svolána tisková konference.

Není jisté, jaká konkrétní opatření kabinet Andreje Babiše schválí a vyhlásí. K tomu dokonce může dojít až v pátek, jak bylo původně naplánováno. 

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Roman Prymula ve čtvrtek při...

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Roman Prymula ve čtvrtek při jednání formou videokonference.

Je klidně možné, že profesionální sport pojede dál a zastaví se jen výkonnostní.

Pokud se zastaví i profesionální soutěže, je otázkou, jestli budou moci kolektivní sporty aspoň částečně trénovat. Na vládu se bude snažit působit Národní sportovní agentura v čele s Milanem Hniličkou i Česká unie sportu.

Pokud návrh projde, nejvíc na neutěšenou epidemiologickou situaci v zemi doplatí fotbal, který do opatření proti koronaviru investoval miliony korun, aby mohl fungovat.

Z dosavadních čtyřiapadesáti zápasů Fortuna ligy se v původním termínu neodehrály pouze dva, Slovácko – Příbram a České Budějovice – Bohemians.

Středočeský klub měl devět nakažených hráčů najednou, u jihočeského týmu byly zjištěny dva případy v den duelu, který pak hygiena nedoporučila odehrát.

Jinak díky přísným pravidlům, která jsou kluby nejvyšší soutěže povinné dodržovat, nejsou ve Fortuna lize problémy jako v hokeji, kde je spousta týmů v karanténě.

Fotbalová mužstva před každým kolem podstupují testy na koronavirus, na zápasy cestují dvěma autobusy a dodržují další nezbytná opatření, které šíření nákazy minimalizují.

Co se týká hokejových klubů z nejvyšší soutěže, v karanténě je v současné době kvůli pozitivním nálezům na covid-19 hned osm extraligových klubů: Mladá Boleslav, Třinec, Hradec Králové, Pardubice, Litvínov, Zlín, Liberec i Olomouc.

Dvoutýdenní pauza by lize teoreticky nemusela tolik uškodit, odložených zápasů je od startu sezony už přes třicet a stejně se musí počkat, než se kluby vrátí z karantén, přičemž počet nakažených některé celky už ani nezveřejňovaly. V převážné části případů šlo o většinu včetně realizačního týmu.

Koronavirus v Česku

Vše k tématu na iDNES.cz

Čím to, že hokejisty zasáhl koronavir více než fotbalisty? Extraliga zvolila cestu promořování. Podle vládních pravidel se totiž na vyléčené jedince po 90 dní nevztahují další testy či karantény, takže ti, co si covidem jednou projdou, mohou za současných podmínek hrát nerušeně až do Vánoc.

Navíc mezi extraligovými konkurenty nepanuje jednotná shoda na tom, zda hrát, či pauzírovat. Plzeň, Karlovy Vary, Brno či Sparta se kloní delší dobu k variantě chvíli nehrát, Pardubice, Hradec či Třinec a další si stojí za tím, že se má hrát, dokud to lze.

Hokej se oproti fotbalu liší i v další věci, pravidelně netestuje a podobu příručky o pravidlech testování a karantén vyjednal mnohem později (až po startu sezony) než fotbal a platí v ní tak přísné podmínky, že hygieny posílají i v případě pár nakažených do karantén celé hokejové kluby. Oproti fotbalu, který je schopný poslat do izolace dané jedince.

„Ten manuál je odsouhlasený panem Prymulou i paní Rážovou. Jsou v něm podmínky, které když se dodrží, můžou přijít ulehčující okolnosti. V jednom případě se jevilo, že by se dal manuál použít, ale hygiena nakonec řekla, že podmínky nebyly splněny. Hygiena má pořád hlavní slovo,“ vysvětlil nedávno pro iDNES.cz ředitel extraligy Josef Řezníček.

Nová opatření se s největší pravděpodobností dotknou i organizace Oktagon, která lidem nabízí zápasy smíšených bojových umění. Pakliže by nová omezení platila po čtrnáct dní, československá organizace nebude moci uspořádat turnaj v Brně 17. října, kde měl zápasit například i Karlos Vémola.

Také přečtěte

Kazašská tenistka Putincevová si v Melbourne stěžuje na myši v hotelu

Kazašská tenistka Julia Putincevová v duelu se Simonou Halepovou. | foto: Reuters Kvůli šramotícím hlodavcům už …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *