Web zprávy

Bez piety na Vítkově a ceremoniálu na Hradě. Výročí vzniku samostatného státu se oslaví symbolicky | iROZHLAS

Česká republika si ve středu i přes složitou epidemickou situaci připomene výročí vzniku samostatného státu. Většina tradičních akcí ale byla zrušena a připomínky budou často spíše symbolické. Prezident Miloš Zeman večer zveřejní seznam osobností, kterým se letos rozhodl udělit státní vyznamenání. Následně vystoupí s televizním projevem. Samotný ceremoniál udílení vyznamenání byl ale přesunut na příští rok.Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítNa připomínku 102. výročí vzniku samostatného státu proběhne slavnostní výměna Hradní stráže. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zrušena byla také tradiční pietní akce na pražském Vítkově, kde každoročně politici a představitelé veřejného života kladli věnce u hrobu neznámého vojína. Ministerstvo obrany zrušení akce zdůvodnilo vývojem epidemické situace a souvisejícími opatřeními vlády. Politici ale podle úřadu mohou k pomníku přijít položit květiny individuálně.

Vyvrcholením oslav státního svátku tradičně byl slavnostní večer na Pražském hradě, při kterém prezident udílí státní vyznamenání. I když Zeman chtěl původně ceremoniál i přes špatnou situaci kolem epidemie zachovat, rozhodl se nakonec na doporučení vlády své rozhodnutí změnit. Vyznamenání vybraným osobnostem udělí, převezmou si ho ale až příští rok. Prezident avizoval, že posmrtně ocení například zpěváka Karla Gotta či herce Karla Fialu, mezi vyznamenanými bude i končící ministr zdravotnictví Roman Prymula.

„Poměrně dlouho jsme čekali a doufali, že bude možné pozvat nejbližší vyznamenaným a další zásadní představitele. Poslední varianta byla pozvat pouze vyznamenané, ale to padlo minulý týden,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu Vladimír Kruliš, ředitel Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky.

„Je velmi smutné vidět Vladislavský sál prázdný v tento den,“ uvedl Kruliš. Podoba ceremoniálu, který proběhne příští rok, ještě není známá. Ve středu večer Kancelář prezidenta republiky ČR zveřejní seznam oceněných včetně krátkých medailonků. Laureáti dostanou vyznamenání fyzicky až příští rok na slavnostní ceremonii.  

Neuskuteční se ani projev prezidenta, který slavnostní akt doprovází. Zeman ale projev předtočil a od 20.05 bude odvysílán v televizi.

Ve 12 hodin bude střídání Hradní stráže, což bude jeden z mála slavnostních aktů, který ve středu za přísných hygienických podmínek proběhne. Večer bude také nádvoří Hradu nasvícené do barev trikolory. Kruliš připomněl, že vlajka, jak ji známe dnes, vznikla přesně před sto lety.

Univerzita Karlova uctí vznik republiky položením věnců o Obecního domu, kde bylo samostatné Československo vyhlášeno. Pietní akty se uskuteční také třeba v Ostravě, Pardubicích či Jablonci nad Nisou.

ban, ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Rezignace by byla nezodpovědná, hájí se Kabátek po přednostním naočkování

Kabátek se podle serveru iROZHLAS.cz nechal očkovat v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady na začátku …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *