Web zprávy

Biden k vítězství potřebuje Sandersovo progresivní křídlo, které Clintonovou odmítlo

Jednou ze skupin, o jejichž přízeň letos Joe Biden bojuje, je početné a hlavně hlasité hnutí, které u sebe sdružuje výstřední senátor z Vermontu Bernie Sanders. Ten se coby nestraník ucházel o stranickou nominaci demokratů před čtyřmi lety i letos. V obou případech prohrál.

Jeho příznivci si říkají „progresivisté”. Jedná se myšlenkový směr blízký sociálnímu liberalismu, který právě díky Sandersovi nabyl na popularitě – a to hlavně mezi mladými. Těm se líbily nápady jako zrušení školného, vyššího zdanění miliardářů nebo zajištění zdravotního pojištění pro všechny Američany. Tato agenda poté vynesla do Sněmovny reprezentantů mladé a ambiciózní političky jako Alexandria Ocasio-Cortezová, Ilhan Omarová, Ayanna Presslyová či Rashida Talebová.

Neposlušní sandersovci

V momentě, kdy bylo jasné, že se demokratickým kandidátem na prezidenta stane Joe Biden a ne radikálněji smýšlející Bernie Sanders, stranické špičky zpozorněly. Byly si dobře vědomy toho, že Sanders ani jeho voliči nemají washingtonský establishment rádi. A Biden, který se v nejvyšší americké politice pohybuje již od roku 1973, ten stejný establishment v očích části obyvatel reprezentuje.

Ostatně jinak tomu nebylo ani v roce 2016. Hillary Clintonová byla pro širokou veřejnost ztělesněním „statutu quo”, který nefungoval. V domnění, že vybrali nejlepší možnou kandidátku, se demokraté těšili na další čtyři roky v Bílém domě. Jak už dnes všichni ví, nic takového ale nenastalo.

Jedním z důvodů byl právě Sanders. Nebyl z Clintonové nadšený, jeho podpora byla velmi vlažná. A to se projevilo i při samotných volbách. Z povolební studie Harvardské univerzity vyplývá, že každý desátý volič Bernieho Sanderse v roce 2016 hodil nakonec hlas Donaldu Trumpovi.

Manifest jednoty

To už si letos Demokratická strana nemůže dovolit. Trumpovu vládu kritizovala snad za všechno a další čtyři roky už trpět nechce. Ze začátku to vypadalo, že rozpolcenou stranu sjednotí výběrem viceprezidenta. Přímo Sanders byl ze hry, jelikož Biden od počátku říkal, že chce k sobě ženu.

Spekulovalo se tak například o senátorce a někdejší Bidenově soupeřce z primárek Elizabeth Warrenové, která rovněž reprezentuje levicovější spektrum strany. Nakonec ale volba padla na podstatně pravicovější Kamalu Harrisovou a progresivisté tak znovu ostrouhali.

V srpnu se proto Bidenovi a Sandersovi poradci spojili a společně sepsali „Manifest jednoty”, ve kterém navrhují reformy v oblasti životního prostředí, zdravotnictví, sociální správy, a podobně. Jedná se o nezávazný dokument, který sám Biden ani nepodepsal. Šéf Bílého domu Trump ho ovšem považuje za důkaz, že se jeho soupeř shrbil před „radikální levicí”, což ostatně zopakoval v první prezidentské debatě.

„Neexistuje žádný manifest,” bránil se Biden Trumpovým útokům. „Právě jsi přišel o levičáky. Právě jsi přišel o levičáky! Domluvil ses s Berniem Sandersem na plánu,” reagoval posměšně Trump.

Letos přijdeme, ujišťují progresivisté

Zástupci levicových uskupení uvnitř Demokratické strany ale ujišťují, že o ně Biden nepřišel. „V roce 2016 si všichni mysleli, že Hillary vyhraje, takže to byl takový úprk zadarmo. Letos to tak samozřejmě není,” vysvětluje poradce Centra pro americký pokrok Jesse Lee.

Stejně to vnímá i již zmiňovaná ikona mladých progresivistů Alexandra Ocasio-Cortezová, zvaná AOC. „Dávám stranou naše neshody, abychom zajistili, že se Joe Biden stane příštím prezidentem Spojených států,” uvedla.

Bidena podporuje i řada dalších organizací, které si původně představovaly v Oválné pracovně někoho jiného. Volební výbor pro progresivní změnu PCCC například v primárkách silně kritizoval Bidena a vyzýval k volbě senátorky Warrenové. Pak ovšem otočil a dnes pravidelně pořádá předvolební akce na podporu demokratického kandidáta.

Někteří moji kamarádi z demokratického establishmentu asi stále nechápou, čeho chceme dosáhnout v situaci, kdy se Joe Biden stane prezidentem. Nehodláme se vracet ke starým pořádkům. Na to je v zemi příliš bolesti, příliš nerovnosti a příliš nespravedlnosti.

Bernie Sanders

Jak uvádí server Axios, bude zajímavé sledovat, co se s Demokratickou stranou stane v případě, že jejich nominant opravdu vyhraje. Zdá se, že jsou jen dvě možnosti. Buď se z tradičního politika Joea Bidena opravdu stane bojovník za progresivní agendu, a nebo americké liberály čeká vyhrocený vnitrostranický svár.

Sám Sanders v nedávném videu apeloval na své kolegy, aby v případě vítězství v listopadových volbách neusnuli na vavřínech. „Někteří moji kamarádi z demokratického establishmentu asi stále nechápou, čeho chceme dosáhnout v situaci, kdy se Joe Biden stane prezidentem. Nehodláme se vracet ke starým pořádkům. Na to je v zemi příliš bolesti, příliš nerovnosti a příliš nespravedlnosti,” řekl.Také přečtěte

Amerika dál na prvním místě. Biden se chová podle Trumpova hesla, říká investiční bankéř Jonáš | iROZHLAS

Spojené státy i celý svět čekají, co přinesou první týdny nového amerického prezidenta Joea Bidena, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *