Web zprávy

Biden žádal Minsk o propuštění vůdců opozice, Lukašenka označil za diktátora


V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za „politické vězně“.

„Prezident Trump se odmítá k Lukašenkovým akcím vyjádřit nebo nabídnout svou osobní podporu prodemokratickému hnutí,“ uvedl Biden. Lukašenkovu předem neohlášenou inauguraci označil Biden za „švidl“. 

Lukašenko nečekaně složil přísahu a pošesté nastoupil do funkce prezidenta

„Když se prezident ve strachu skrývá před vlastními občany a odmítá přijmout vůli lidu, je to znak slabého, nelegitimního autokrata, ne silného lídra,“ dodal.

Ve vyjádření, které k Bělorusku poskytl agentuře Reuters, Biden slíbil, že hodlá bránit americké „demokratické hodnoty a podporovat ty, kteří je sdílejí“. Konkrétní kroky, které by jeho případná administrativa podnikla vůči Bělorusku, ale neavizoval.

Také přečtěte

Dítě samotné doma: O čem byste své ratolesti měli poučit?

Pandemie nového typu koronaviru uzamknula doma mnoho lidí po celém světě. Lidé, jimž to jejich …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště