Web zprávy

Blatný ladí úpravu opatření PES. V březnu se zřejmě zase změní

„V rámci protiepidemického systému se úroveň pět příliš nezmění, systém ale ve stupni čtyři počítá s tím, že tam budou umožněny jisté aktivity lidem, kteří se prokázali negativním testem,“ sdělil ministr na dotaz Novinek.

Konkrétní změny podle něj ministerstvo nyní dokončuje. Příští týden je chce představit nejen vládě, ale i sněmovnímu zdravotnickému výboru.

Vláda také jedná s organizátory akcí o nastavení pravidel, která by umožnila fungování kultury či sportu v nižších stupních systému PES. Regulaci, kdy by mohli například omezit vstup pro lidi s negativním testem na covid či dokladem o prodělání nemoci v uplynulých 90 dnech, chce nechat na nich.

Další změna v březnu

Blatný ve středu také uvedl, že vláda příští týden asi upraví seznam nezbytného zboží, které mohou nabízet obchody. Otevřít by mohla například papírnictví.

Ministr chce ale zároveň také zachovat pravidlo, že velké obchody nesmí prodávat zboží, na které se specializují malé prodejny, které mají kvůli opatřením proti covidu-19 zavřeno.

Nově nastavený systém ale zřejmě nebude platit déle než několik měsíců, změnit by se měl, až bude v Česku probíhat hlavní fáze očkování, tedy v době, kdy se vakcína dostane i k jiným lidem, než jsou senioři a zdravotníci, kteří mají být očkováni prioritně.

„Systém bude platit po určitou dobu zřejmě do konce března, pak to budeme přehodnocovat,“ dodal. Právě tehdy by měla začít vakcinace většiny obyvatel.

Výjimky pro naočkované nebudou

Ministr odmítl, že by nový PES počítal s výhodami pro naočkované. „Dokud není masivně dostupné očkování a řídíme se prioritizací, tak s explicitním zvýhodněním očkovaných není počítáno,“ řekl Novinkám.

Nepřímo tak naznačil, že s výjimkami pro naočkované by mohla počítat právě až ta další, tedy zřejmě březnová verze.

Také přečtěte

V Ostravě začali po problémech očkovat seniory. Centrální rezervační systém eviduje 143 tisíc lidí | iROZHLAS

Fakultní nemocnice Ostrava začala očkovat seniory starší 80 let proti covidu-19. Na neděli má plnou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *