Web zprávy

Blue Origin – Miliardář Jeff Bezos posílá do kosmu další plavidlo

Sedmý suborbitální let opakovatelně použitelné lodi se stane třináctou misí programu společnosti Blue Origin pojmenovaného New Shepard. Loď podle odborného serveru Space ponese dvanáct balíčků nákladu včetně nového nástroje, jenž ověří technologie pro program Artemis. Ten spadá pod vesmírnou agenturu NASA a za cíl má znovu dopravit astronauty na Měsíc a do roku 2030 na něm zbudovat obyvatelnou základnu.

„Experiment umožní vyzkoušet jak spolupracují čidla, počítače a algoritmy vyvinuté pro tento program. Technologie má také měřit rychlost lodi a vzdálenost od Měsíce a umožnit automatické přistání na lunárním povrchu,“ vysvětluje Blue Origin ve své zprávě. Přednost testované technologie spočívá v tom, že umožňuje přistávat i v místech s proměnlivým terénem například v blízkosti kráterů. To dosud možné nebylo.

Crew Dragon je obrovská vzpruha pro další firmy v branži, říká bývalý vývojář SpaceX Pavlík

Součástí nákladu bude také systém na pěstování rostlin v prostředí mikrogravitace. Další zařízení umožňuje ukotvit sondy na asteroidy. Jiná technologie předchází přehřátí elektroniky uvnitř vesmírné lodi.

New Shepard sestává z vícenásobně použitelného nosiče a kapsle, tedy modulu pro posádku. Nosič se vrací na Zemi stejně jako rakety společnosti SpaceX Elona Muska, tedy ve svislé poloze a za pomocí brzdicích zážehů motorů. Kapsli při návratu k Zemi zpomalují padáky.

Prohlédněte si fotogalerii:

V budoucnu chce Blue Origin pomocí své lodi komerčně dopravovat lidi na suborbitální dráhu. Plán se sice zřejmě blíží realizaci, ale stále se ještě nekonal klíčový zkušební start s posádkou.

Suborbitální let probíhá pod hranicí oběžné dráhy Země, což znamená, že se kosmická loď technicky ani nedostane do vesmíru. V některých případech ale může plavidlo při takovém letu hranici oběžné dráhy nakrátko překonat.

https://www.youtube.com/watch?v=6mXT_6SP3bc

Jen na dotek vesmíru

Loď New Shepard se na svém suborbitálním letu pouze blíží hranici oběžné dráhy Země, nad kterou by už začala planetu obíhat. Kosmická loď se tak technicky ani nedostane do vesmíru, i když jeho pomyslnou hranici může nakrátko překonat. Práh vesmíru, tedy předěl mezi zemskou atmosférou a kosmickým prostorem, určuje všeobecně přijímaná Kármánova hranice daná výškou sto kilometrů nad povrchem Země.

Společnost Blue Origin se chystá do roku 2024 přistát na MěsíciTaké přečtěte

‚Nebyl podán návrh na prodloužení.‘ Soudce Sovák opustil libereckou vazební věznici | iROZHLAS

Bývalého soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka pustili z vazby. Podle informací serveru Seznam …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště