Jsme velmi znepokojeni oznámeními britské vlády o jejích záměrech porušit dohodu (o brexitu),“ uvedla na Twitteru Ursula von der Leyenová. „To by porušilo mezinárodní právo a podkopalo důvěru.“
Very concerned about announcements from the British government on its intentions to breach the Withdrawal Agreement. This would break international law and undermines trust. Pacta sunt servanda = the foundation of prosperous future relations.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) September 9, 2020
Předseda Evropské rady Charles Michel označil rozhodnutí Británie jako nepřijatelné a zvyšující obavy o budoucnost rozhovorů mezi Spojeným královstvím a EU o budoucím uspořádání vztahů.
„Dohodu o odchodu uzavřely a ratifikovaly obě strany, musí být plně uplatněna,“ uvedl Michel na Twitteru. „Porušení mezinárodního práva není přijatelné a nevytvoří důvěru, kterou potřebujeme pro naše budoucí vztahy,“ dodal.
The Withdrawal agreement was concluded and ratified by both sides, it has to be applied in full.
Breaking international law is not acceptable and does not create the confidence we need to build our future relationship #Brexit
— Charles Michel (@eucopresident) September 9, 2020
Pobouřeně zareagovala i Paříž. Irský premiér Micheál Martin potom pohrozil, že pokud Británie brexitovou dohodu neuvede plně do praxe, bude výsledek jednání o budoucí obchodní dohodě neplatný.
Návrh zákona, který vláda Borise Johnsona připravila pro případ krachu jednání, podle stanice BBC porušuje britské závazky týkající se hospodářské konkurence a celního režimu v Severním Irsku. Text je v rozporu s loni schválenou smlouvou o britském vystoupení z EU.
Stanoví, že nebudou zavedeny kontroly na zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Británie a že britská vláda bude mít výlučné pravomoci v otázkách státní podpory firem. Norma podle médií výslovně uvádí, že výše uvedené body budou platné, i kdyby byly v rozporu s mezinárodními smlouvami.
Británie opustila EU na konci ledna a už několik měsíců jedná o podobě budoucího partnerství. Přechodné období zajišťující čas na vyjednávání skončí v prosinci.
Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier i britský zástupce David Frost se shodují, že jsou názory obou stran v některých bodech velmi odlišné. Dohoda se hledá složitě například právě v oblasti pravidel hospodářské soutěže či přístupu unijních rybářů do britských vod.
Z obou stran v posledních dnech znějí hlasy, že pokud se nepodaří dospět ke kompromisům do října, bude třeba připravit se na rozchod bez dohody.