Web zprávy

Britská královna nejspíše přijde kvůli koronaviru o miliony liber

ČTK
25. září 2020 • 12:00

foto: profimedia.cz

Britská královna nejspíše bude mít kvůli pandemii covidu-19 méně peněz. Znatelný úbytek návštěvníků jejích paláců kvůli nákaze bude pro panovnici znamenat v příštích třech letech odhadem o 15 milionů liber (přes 443 milionů korun) menší příjem. Uvedla to dnes britská BBC s odvoláním na správce královské pokladny.

Kromě toho pravděpodobně dostane od státu o 20 milionů liber (přes 591 milionů korun) méně na opravy Buckinghamského paláce v Londýně.

Královský palác zároveň uvedl, že nemá v plánu žádat o navýšení financování z peněz daňových poplatníků a ani propouštět zaměstnance. Doufá, že se mu finanční výpadky podaří vykrýt vlastními silami a úsporami. Zaměstnanci mají už od dubna zmražené platy a dvůr nikoho nového nenajímá, výjimku tvoří obsazování pozic kriticky důležitých pro chod královského paláce.

Hloupá chytrá karanténa aneb Proč má Anglie věci epidemiologicky pevněji v rukou než Česko

VERONIKA BEDNÁŘOVÁ
8. září 2020 • 13:35

List The Times k tomu s odkazem na nejmenovaný zdroj z královského paláce podotkl, že ke snížení výdajů přispěje také fakt, že královská rodina se kvůli pandemii účastní méně zahraničních cest.

Financování britského královského dvora je poměrně komplexní. Královna má příjmy z několika zdrojů, mimo jiné ze svého soukromého majetku a zároveň ze státní kasy. Nicméně ty dostává výměnou za to, že se jako všichni její předchůdci na trůně od roku 1760 vzdala výnosu z majetku koruny, jenž zahrnuje po celé zemi řadu pozemků, nemovitostí a dalších aktiv. Výnos z nich jde do státního rozpočtu.

Domeček na hraní hodný britské královny? Takhle trávila dětská léta Alžběta II.

Martin Mrázek
17. září 2018 • 15:05

Ekonomická koronakrize 2.0: Co udělá druhá vlna covidu-19 s českou ekonomikou?

Lukáš Kovanda
22. září 2020 • 15:25Také přečtěte

Pfizer v obyčejných mrazácích? Praktici jsou nadšení, rozhodne Evropská léková agentura | iROZHLAS

Vakcíny společností Pfizer a BioNTech by mohli lékaři po dva týdny uchovávat v obyčejných mrazácích. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště