Web zprávy

Britské univerzity bojují s ohnisky koronaviru na studentských kolejích. V izolaci jsou tisíce lidí | iROZHLAS

Přes tři desítky univerzit ve Velké Británii hlásí problémy s koronavirovou infekcí. Zabránit vzniku ohnisek nákazy je obtížné především na univerzitních kolejích, kde jsou lidé obvykle v těsném kontaktu s ostatními. Velice vážná situace je podle BBC například na kolejích v Manchesteru, kde dostalo pokyn k izolaci bezmála 1700 lidí. Studenti a rodiče už se začínají dovolávat spravedlnosti ohledně financování kolejí nebo školného.Londýn

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítFakticky tak stačí pár případů koronaviru v rámci jedné budovy, a stovky dalších lidí skončí v izolaci | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Zatímco na některých univerzitách dostali doporučení jít do izolace jen někteří studenti, jiné školy mají v kampusu desítky až stovky případů, a tak přistoupily k plošné karanténě všech, kteří žijí na kolejích.

Nejpřísněji k situaci přistupuje Metropolitní univerzita v Manchesteru. Ta registruje mezi studenty 127 infekcí, k izolaci na 14 dní ale donutila všech 1700 obyvatel tamních kolejí bez ohledu na to, jestli vykazují známky nemoci nebo ne.

Dodržování karantény tam vynucuje ostraha.


Británie zavádí nová opatření proti koronaviru. Bary musí zavřít v deset, lidem se doporučuje home office


Číst článek

Studentka Lindsay si například pro stanici BBC postěžovala, že je škola prostě jen zavřela, ale nedala žádné instrukce.

Zdraví lidé jsou tam nucení pohybovat se v prostředí, kde si třeba perou prádlo nebo vaří jídlo i lidé nemocní. Studenti se tak obávají, že brzy budou infikovaní všichni.

Náklady na bydlení a školné

Opatření navíc dopadají i na studenty, kteří nebyli pozitivně testováni. Ani oni totiž nemůžou navštívit své rodiny, jelikož z hlediska zákona jsou jejich domácnosti na kolejích, nikoliv doma u příbuzných.

Fakticky tak stačí pár případů koronaviru v rámci jedné budovy, a stovky dalších lidí skončí v izolaci.

Studenti a rodiče se kvůli neutěšené situaci začínají dovolávat spravedlnosti ohledně financí. Stěžují si, že každý měsíc platí vysoké náklady na bydlení i mnohatisícové školné, za které ale nic nedostávají.

Přístup univerzit k náhradě školného se liší. Například univerzita v Glasgow souhlasila s tím, že všem bezmála 3000 rezidentů odpustí měsíční kolejné a každému poskytne finanční pomoc – v přepočtu asi patnáct set korun.

Pro samotné univerzity je ale samozřejmě situace mimořádně zatěžující a je jasné, že případná vyrovnání budou předmětem dlouhých diskuzí, protože i školy mají určité náklady na provoz, které nelze přehlížet jen proto, že normální výuka se nekoná.

Marie Machytková, aur

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Netradiční konkurz do představenstva firmy na řízení nemocnic. V požadavcích je názorová shoda s Piráty a Starosty

Koalice Pirátů a Starostů vládnoucí v Olomouckém kraji vypsala výběrové řízení pro orgány řídící krajské …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště