Web zprávy

Brněnská nemocnice hledá dárce plazmy po covidu

Plazma se podává v době, kdy ještě pacient nemá vlastní protilátky. Transfuze plazmy tak může pomoci zvýšit schopnost organismu bojovat s virem. Nemocnice dárce plazmy předem na protilátky netestuje, ale odebírá plazmu přímo, až následně je otestována a využita buď jako rekonvalescentní, nebo běžná plazma, v každém případě vždy pomáhá a dárci tak nemusí na oddělení dvakrát.

Při první jarní vlně nebyla poptávka po plazmě velká, proto ji nemocnice začala odebírat až v říjnu. „Nemocnost byla na jaře významně menší obecně v celé republice, zvláště pak počty pacientů na jižní Moravě byly řádově nižší než v Praze, tudíž i dostupnost možných dárců byla limitována. Hlavně však nebyla klinická poptávka, což je pro nás klíčové,“ vysvětlila primářka Transfuzního a tkáňového oddělení Hana Lejdarová.

Rekonvalescentní plazmu lze získat z běžného odběru plné krve dalším zpracováním nebo efektivnějším přístrojovým odběrem, tzv. plazmaferézou. „Plazma, kterou vyrábíme ve FN Brno, splňuje ty nejvyšší možné požadavky na kvalitu a bezpečnost. Povinně testované infekce u dárců krve vyšetřujeme na úrovni nukleových kyselin a vyrobenou plazmu ošetřujeme metodou redukce patogenů, čímž se riziko přenosu infekce na příjemce významně snižuje,“ doplnila Lejdarová.

Lidé po prodělané nemoci, kteří se rozhodnou pomoc dalším pacientům, se mohou objednávat na telefonních číslech 800 900 097 a 532 233 607 v případě odběru v Brně, nebo 800 700 061 pro odběr na detašovaném pracovišti v Třebíči. Linky fungují během všedních dnů od 6:30 do 14 hodin.

Také přečtěte

Nový předseda německých křesťanských demokratů nepůjde jen ve šlépějích Merkelové | iROZHLAS

Budoucí politická architektura největšího státu v Evropské unii je zase o něco jasnější. Do čela …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *