Web zprávy

Brusel vyzval USA k odstranění cel zavedených kvůli Airbusu. Jinak sáhne po podobných opatřeních | iROZHLAS

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis vyzval Spojené státy k odstranění cel na evropské zboží v hodnotě přes sedm miliard dolarů (160 miliard Kč), která Washington zavedl jako odvetu za nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Varoval, že v opačném případě budou USA čelit novým clům na vývoz do Evropy. Informoval tom v neděli list Financial Times na svých internetových stránkách.Brusel

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítAirbus A320 aerolinek British Airways | Zdroj: Profimedia

Dombrovskis, který byl tento týden oficiálně jmenován obchodním komisařem Evropské unie, listu řekl, že náprava vztahů s USA bude jeho nejvyšší prioritou a že Washington by měl odstraněním cel posílit vzájemnou důvěru. „Samozřejmě, pokud USA svá cla neodstraní, nebudeme mít jinou možnost, než zavést svá vlastní cla,“ dodal.


Trump Evropanům opět pohrozil cly na auta. Vadí mu poplatky za dovoz plodů moře


Číst článek

Světová obchodní organizace (WTO) loni v říjnu kvůli podle ní nezákonnému subvencování Airbusu oficiálně povolila Spojeným státům uvalit cla na dovoz zboží z Evropské unie v hodnotě 7,5 miliardy dolarů ročně.

Washington následně uvalil clo deset procent na evropská letadla a 25 procent na některé potravinářské a další zboží, jako jsou francouzská vína, skotské a irské whisky nebo sýry. Letos pak clo na letadla USA zvýšily na 15 procent.

Spojené státy a Evropská unie se od roku 2004 u WTO navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Boeing a Airbus. U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své výrobce finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu.

Zdroje agentury Reuters minulý měsíc uvedly, že WTO povolí Evropské unii uvalit jako odvetu za subvence pro Boeing cla na americké zboží v hodnotě čtyř miliard dolarů. WTO by měla své rozhodnutí oficiálně oznámit v nejbližších týdnech.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Baví mě košilové šaty s límečkem a haleny vpředu kratší, říká návrhářka

Jak zvládáte práci a do toho starost o tři děti?Už když se holčičky narodily, rozdělila …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *