Web zprávy

Bude Koudelka generálem napopáté? – Novinky.cz

Návrh na jeho povýšení přitom marně posílal kabinet v minulosti už čtyřikrát, naposledy loni v říjnu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz Práva, zda vláda znovu navrhne šéfa BIS na povýšení, reagoval stručně: „Chci to příští týden probrat s panem prezidentem.“ Příležitost bude mít premiér v úterý, kdy se mají v Lánech sejít na pravidelné schůzce nejvyšší ústavní činitelé, byť tentokrát bez šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS).

Právě Koudelkovo jméno bylo jádrem sporu mezi Babišem a Zemanem. Zatímco premiér stejně jako třeba vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) činnost civilní kontrarozvědky v čele s Koudelkou oceňují i s odkazem na vztahy se zahraničními partnery, Zeman tuto tajnou službu v souvislosti s aférou kolem novičoku označil za čučkaře.

Koudelka loni v březnu převzal v sídle americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) ocenění za spolupráci. Podle Zemana ale není člověkem na svém místě. Výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varovala například před ruskými a čínskými agenty, označil prezident v minulosti za plácání.

Policejní prezident Švejdar navržen

Dle zjištění Práva by měl podle návrhu pro vládu postoupit příští měsíc na žebříčku generálských hodností policejní prezident Jan Švejdar a jeho první náměstek Martin Vondrášek. Z dosavadních hodností brigádních generálů by měli být oba jmenováni do hodnosti generálmajora.

Nejnižší generálskou hodnost, tedy brigádního generála, by měli získat první zástupce generálního ředitele Generálního ředitelství cel Pavel Kotraba, ředitel Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Miloslav Svatoš a zástupce ředitele Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR David Kareš.

Jmenování generálů patří do výsostné pravomoci prezidenta republiky. Slavnostní ceremoniál se pravidelně koná na Pražském hradě při příležitosti výročí vzniku Československa 28. října a také 8. května v Den vítězství. Letos v květnu se kvůli koronaviru neuskutečnil.

Také přečtěte

Mít pevné břicho se vyplatí. Jak ho získat?

Předchází bolestem zad Pevné bříško není jen věcí vzhledu, ale nese s sebou také celou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště