Web zprávy

‚Bůh moře‘ se blíží k Japonsku. Místní úřady kvůli tajfunu vyzvaly statisíce lidí k evakuaci | iROZHLAS

Více než 200 tisíc lidí se musí v částech Japonska evakuovat kvůli blížícímu se tajfunu Haishen. Informovalo o tom BBC. Živel zatím přinesl na jižní ostrovy silný vítr a déšť. Místy podle agentury AP strhával střechy a zanechával domácnosti bez proudu. Meteorologové očekávají, že v průběhu neděli bude dál sílit a posouvat se na sever. Na Korejský poloostrov by měl dorazit v pondělí. Jižní Korea již vydala nejvyšší tajfunovou výstrahu.Tokio

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítMajitelka květinářství v japonském Fukuoku přelepuje okna před příchodem silných větrů spojených s tajfunem Haishen | Foto: Kjódó | Zdroj: Reuters

Haishen přichází pouze několik dní po tajfunu Maysak, který patřil k nejsilnějším za poslední roky. Sílu očekávaného deště meteorologové podle AP přirovnali k vylití kýblu plného vody na hlavu. Úřady před tajfunem obyvatele Japonska varovaly s předstihem několika dní a vyzvaly je, aby si zajistili dostatečné zásoby potravin a vody.

Vylití z koryt podle úřadů hrozí u několika řek na hlavním jihozápadním ostrově Kjúšú. Na televizních záběrech z Kjúšú kamery zachytily lidi, kteří se před očekávaným zesílením větrů večer uchýlili do tělocvičen. Úřady uvedly, že evakuovaní musí dodržovat bezpečné rozestupy kvůli koronaviru.

Tajfun Haishen (Chaj-šen), což čínský znamená Bůh moře, podle japonského meteorologického ústavu provází vítr o rychlosti až 162 kilometrů za hodinu poté, co již udeřil na Okinawu a ostrov Amami Ošima.

Úřady na Amami Ošima vyzvaly k evakuaci a vydaly výstrahy před vlnobitím, silným deštěm a blesky. Kvůli tajfunu byly v západním Japonsku zavřeny fabriky, školy a podniky. Zrušeny byly také stovky letů a přerušen byl také provoz vlaků.

Japonský meteorologicky ústav uvedl, že pravděpodobně nevydá nejvážnější tajfunovou výstrahu, vyzval ale obyvatele k co největší patrnosti. V nízko položených oblastech, zejména kolem ústí řek, podle šéfa úřadu hrozí záplavy.

Úřady statisícům lidí doporučily, aby se evakuovali do obecních center a škol. To se podle BBC týká například všech 36 600 obyvatel města Goto v prefektuře Nagasaki, kde tajfun může udeřit přímo. Podle místních médií se někteří lidé rozhodli tajfun přečkat v místních hotelech, aby snížili riziko nákazy koronavirem.

Pohyb Haishenu se podobá tajfunu Maysak, který zasáhl Japonsko před několika dny, desítky lidí zranil a zanechal tisíce domácností bez proudu. Nákladní loď převážející 43 členů posádky a skoro 6000 kusů dobytka z Nového Zélandu ztroskotala nedaleko japonských břehů. Objeveno bylo jedno tělo a dva lidé byli zachráněni. Pátrání však muselo být kvůli Haishenu přerušeno.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Pandemický zákon vrátil Senát poslancům, chce úpravy

Zamítnutí senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) neprosadil. Dolní komora se k zákonu sejde s největší pravděpodobností …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *