Web zprávy

Bylo to důležité a nutné, vzpomíná Nedomanský na emigraci. Nyní ho může těšit státní vyznamenání | iROZHLAS

Nebýt emigrace v sedmdesátých letech, jeho jméno by nejlepší hokejová liga světa znala jen těžko. Václav Nedomanský rozjetou kariéru v Československu natáhl do Kanady a Ameriky a stal se i členem Síně slávy v Torontu. Teď je nově držitelem medaile prvního stupně Za zásluhy o stát v oblasti sportu. A k tomu všemu pomohla i situace z roku 1974 na jihu Moravy.Praha

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítVáclav Nedomanský | Zdroj: Profimedia

Studoval biologii, střílel góly za československý národní tým, pak emigroval a slavná NHL ho zařadila do Síně slávy v Torontu. Bývalý hokejista Václav Nedomaský teď ještě k tomu všemu získal státní vyznamenání.

Poslechněte si, jak vzpomíná na emigraci a své začátky v USA Václav Nedomanský

„Vyprávěl, že jede přes Mikulov. Já jel první a když už jsem znal ty dva celníky, tak jsem jim řekl, Venca jede za mnou, jedeme na dovolenou, tak ne abyste mu dělali potíže,“ vyprávěl Richard Farda, jak pomohl ke společné emigraci Václavu Nedomanskému. Tomu bylo v té době 30 let a odkládal povinnou vojenskou službu.

„Bylo to důležité a nutné, protože moje kariéra v Československu byla u konce, takže nebylo jiné možnosti a udělal jsem rozhodnutí, které bylo pro naší rodinu důležité,“ vysvětloval Nedomanský.

To už měl Nedomanský na svém kontě dvě odehrané olympiády a osm účastí na mistrovství světa s jedním zlatem z Prahy 1972. Fingovaná rodinná dovolená ve Švýcarsku vyšla, stejně jako pak emigrace do Kanady.

Mohlo to být lepší, vzpomíná

Tam se československé jméno učili komentátoři nejen na jedné ze rvaček v dresu Detroitu, ale i u gólů Václava Nedomanského. V nejlepší lize světa jich dal na přelomu 70. a 80. let 122.

„Já jsem byl spokojený s tím, čeho jsem dosáhl. Když jsem dívám zpátky, tak jsem hrál tak na 70 až 80 procent. Tehdy nebyly možnosti lépe trénovat, jíst. Kdybych mohl hrát dnes, tak by to bylo lepší,“ řekl Nedomanský Radiožurnálu na západě Spojených států.

Po konci aktivní kariéry dělal skauta Los Angeles, Nashvillu a novému týmu z Las Vegas. A za svoji celoživotní dráhu byl také uveden do Síně slávy NHL v Torontu.

Kromě hokejových úspěchů je teď nově držitelem medaile Za zásluhy prvního stupně za zásluhy o stát v oblasti sportu.

„Líbí se mi kde je teplo. Dříve jsem rád lyžoval, ale teď jsem raději v Kalifornii.“ Dodává Václav Nedomanský, který oslaví v březnu příštího roku 77. narozeniny.

František Kuna

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
Zavřít

Také přečtěte

Proslavil ho Karate Kid, teď potomek Čechů vládne seriálu Cobra Kai

Přestože však seriálový Lawrence od té doby vyzrál, ve vztazích se chová zodpovědně, a dokonce …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *