Web zprávy

Čaputová nakonec vystoupí na konferenci Globsec. Huawei už není mezi sponzory

Slovenská hlava státu tak promluví na mezinárodní konferenci Globsec v Bratislavě ještě dnes.

Své původní rozhodnutí odůvodnila tím, že slovenská tajná služba vnímá Huawei jako bezpečnostní riziko. Podle českého Deníku N hrozilo, že k bojkotu akce se připojí také další prominentní hosté, včetně eurokomisařky Věry Jourové.

„Existuje více analýz, včetně těch od bezpečnostních služeb, které konstatují, že technologie Huawei představují bezpečnostní riziko. Před jejich používáním varují přední experti i naši spojenci v NATO. Vystoupení na bezpečnostní konferenci, která má tuto společnost za partnera a sponzora, bych považovala za špatný signál. Je to pro mě nejen otázka bezpečnosti, ale také principů a hodnot,“ uvedla Čaputová pro slovenský Denník N.

Organizátoři Globsecu zpočátku účast čínské společnosti bránili tím, že Huawei je pouze součástí marketinku a nemá žádný vliv na obsah konference. Společnost se na rozpočtu akce měla podílet zhruba dvěma procenty.  Po kritice se však na poslední chvíli organizátoři konference rozhodli ze seznamu partnerů Huawei vyškrtnout.

Hlavním tématem letošní konference je přitom paradoxně mapování bezpečnostních trendů a posilování transatlantické spolupráce. „Spolupráce s firmou, kterou západní tajné služby podezírají ze špionáže pro komunistický režim, proto vyvolala vlnu kritiky,“ konstatoval Denník N.

Hostem Globsecu bude například i vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská, kterou v Prezidentském paláci přijme také prezidentka Čaputová.

Dvoudenní konference začíná ve středu v Bratislavě za přísných epidemiologických opatření. Všichni účastníci budou otestování na covid-19.

Také přečtěte

Zemřela romská jazzová zpěvačka Věra Gondolánová

„Odešla po dlouhé nemoci, tak jak jsem ji znal… krásná, hrdá, statečná a pro mě …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *