Web zprávy

Češi čekají na peníze za zrušené lety. A létají raději jenom po Evropě


„Celkový objem prodejů letenek na českém trhu je kolem 20 procent ve srovnání s loňským rokem. Aktuálně vkládá celý trh naděje do vývoje v měsíci září, které obecně patří k nejsilnějším obdobím prodejů v roce, kdy se také ve velkém rozjíždí prodej exotických dovolených na zimní měsíce a vidíme oživování zájmu také ze strany firem o letenky na služební cesty, uvedla ředitelka letenkového oddělení Student Agency Věra Janičinová.

Ať dvacet procent ceny zrušených zájezdů platí klienti, říká Jan Papež

Prodeje nadále ovlivňuje nejistá epidemiologická situace. Koronavirová krize ovlivnila i cestovatelské chování mnoha Čechů, kteří nyní upřednostňují hlavně evropské destinace. Podle šéfa portálu Letuška.cz Josefa Trejbala tvoří Evropa 90 procent všech současných prodejů. To snižuje i průměrnou cenu letenek, která proti loňsku klesla u portálu o 3 000 na 6 120 korun.

Dalším projevem současné nejistoty při nákupu letenek je delší čekání. Průměrná doba mezi nákupem a odletem se podle Janičinové v létě zkrátila proti normálu o 47 procent na 23 dní. Výrazný je i zájem o jednosměrné letenky do Česka, což využívají především lidé vracející se z důvodu pandemie. Tito cestující tvoří podle Student Agency až pětinu.

Vedle nákupu letenek zákazníky letenkových prodejců stále zajímají i refundace letenek za zrušené lety během koronavirové krize. Letuška.cz podle Trejbala odbavila desítky tisíc požadavků na změny letů nebo vratky peněz. Mnoho cestujících však na vrácení peněz od dopravců stále čeká, což může trvat i měsíce.

„V některých případech se stále čeká na autorizace vratek leteckými společnostmi. Ty jsou řešeny postupně ve frontě milionů žádostí z celého světa,“ podotkl Trejbal. Vratky mohou zdržovat i problémy některých aerolinek, kterým pro to chybí peníze.

Přes léto Češi nejčastěji nakupovali letenky do tradičních dovolenkových destinací. Z nich vede především Řecko, následované Bulharskem nebo Chorvatskem. Z ostatních destinací se nejčastěji létá do Londýna, Paříže nebo Amsterdamu. Podle Student Agency se pomalu oživuje také prodej do vzdálenějších exotických míst, a to na termíny na konci letošního roku nebo pro rok 2021. Zájem o tyto oblasti mírně roste i přes nejistou situaci okolo otevření turistických cest.

Spolu se zájmem o letenky přibývají i obnovené letecké linky. Na pražském letišti tak v současnosti funguje asi 100 leteckých linek. Několik dalších by pak mělo být obnoveno v následujících týdnech.

Také přečtěte

Indiáni žádají přejmenování vozů Cherokee. Inspirovalo je hnutí BLM

Vůz Jeep Cherokee | foto: Jeep Americká automobilka Jeep používá automobily s tímto názvem již desítky …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště