Web zprávy

Češi nosí roušku i týden. Nejčastěji používají textilní, ukázal průzkum


Nejčastěji Češi používají textilní roušky, které využívají dvě třetiny obyvatel. Chirurgickým rouškám dává přednost 27 procent lidí a šest procent respirátorům. 

I přes rekordní počty nakažených stále 2,2 procenta Čechů nenosí žádnou pokrývku úst a nosu. Protipandemická opatření ignorují nejčastěji mladí lidé do 26 let, ale také lidé se základním vzděláním, vyplývá z průzkumu agentury IPSOS pro společnost RESPILON.

Účinek jednorázových ochranných pomůcek ale lidé přeceňují. Dvě pětiny je mění jednou denně a 15 procent jednou týdně. Po každém použití je mění 16 procent lidí.

Každý desátý považuje svou stávající ochranu dýchacích cest za plně funkční po celý den. Necelá polovina Čechů mění roušky jednou denně, šestina dokonce jednou týdně.

„Ukazuje se, že se u části veřejnosti projevuje únava z dlouhodobosti omezení, respektive ‚naše švejkovství, a to vede k nesprávnému používání ochranných pomůcek dýchacích cest,“ říká k výsledkům průzkumu Jana Zimová, výkonná ředitelka firmy RESPILON.

„Často je to právě z nevědomosti, kdy se lidé respirátorů nebo roušek dotýkají rukou v obličejové části, různě je při nošení upravují, nosí je během celého dne bez výměny nebo si je například sundají, aby si zakouřili, a následně tu samou ústenku nasadí znovu. Tím snižují účinnost anebo sami sebe přímo ohrožují, protože právě kontakt rukou s kapénkami obsahujícími virové částice COVID-19 a následný dotyk v oblasti obličeje patří k častým způsobům přenosu onemocnění,“ dodává Zimová.

Při používání osobních ochranných prostředků dýchacích cest, téměř polovině Čechů vadí, že se jim „v nich špatně dýchá“ nebo mluví. Povinnost samotného nošení vadí více než třetině populace.

Na Vystrčilovy linky na výrobu roušek z Tchaj-wanu se zřejmě nasadí vězni

Čechům také vadí nutnost praní a sterilizace roušek, uvedlo to v průzkumu 20 procent respondentů. Zhruba pětině vadí i to, že běžné tipy ochranných prostředků dýchacích cest neobsahují aktivní „dezinfekční“ složky – např. stříbro, měď, či zinek, a proto nevydrží „dlouho funkční“.

Kvalitnější respirátory používá 5,5 procenta obyvatel a jejich obliba stoupá s věkem, nejvíc je využívají lidé ve věku nad 54 let. Respirátory obecně chrání nejvíc obyvatele Prahy, dávají jim přednost lidé s vyšším vzděláním. Z průzkumu mezi 550 lidmi ve věku 18 až 65 let také vyplynulo, že každý desátý požaduje, aby měl respirátor funkčnost několik dnů.

Asi desetině lidí vadí jednorázové roušky kvůli množství odpadu.

Také přečtěte

Pearl Jam proti své tribute kapele

Pearl Jam jsou vedle Nirvany, Soundgardenu a Alice In Chains klíčoví reprezentanti stylu grunge, který …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *